در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم تعهدی به ضمانت ملل بانک پارسیان خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 512321 تاریخ : 1399/02/16-17:33:42
,16,
استحصال آب با ساماندهی خشکه رودها توسط فناوران کشور

استحصال آب با ساماندهی خشکه رودها توسط فناوران کشور

استحصال آب با ساماندهی خشکه رودها به عنوان طرحی فناورانه در حال اجرا است، طرحی که ایجاد عرصه های تولید گیاهی را به دنبال دارد و با آن می توان برای مردم روستا اشتغالزایی کرد.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت به نقل از معاونت علمی و فناوری، بارندگی در فصل بهار زیاد است. پس فرصت مهیا است. فرصتی برای استفاده از آب باران. شرایطی که راه اندازی واحدهای تولیدی کوچک مقیاس در خانواده های روستایی را رونق می دهد.

ذخیره سازی این آب می تواند به مردم روستا برای مصارفی مانند آبیاری باغ، زمین های کشاورزی و پرورش ماهی کمک کند. اما چگونه باید این کار را انجام داد؟ ستاد توسعه فناوری های آب، خشکسالی، فرسایش و محیط زیست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در این زمینه پروژه های فناورانه را حمایت می کند.

ساماندهی خشکه رودها یکی از این موارد است؛ طرحی فناورانه که با مشارکت مردم اجرایی می شود.

پایلوت این طرح در استان مرکزی و منطقه کلجوب کلید خورد و در حال اجرا است. مردم محلی به علت عدم دسترسی مداوم به آب زمین هایشان را رها می کنند اما زمانی که با ایجاد یک بند روی خشکه رودها ذخیره سازی آب انجام شود، کشاورزان می توانند برای مصارف خود از آن استفاده کنند و اراضی کشاورزی احیا می شود.

بنابراین با ایجاد پرده بند یا سد زیرزمینی در بستر خشکه رودها یا سامانه های سطوح آبگیر باران ذخیره آب انجام می شود. پس گسترش این طرح توسعه کسب و کارهای گوناگون تولیدی و باغ های مثمر را به همراه دارد.

آب از طریق گذاشتن لوله به اراضی کشاورزی انتقال می یابد و در دسترس قرار می گیرد. علاوه بر این با این طرح فناورانه برای ساماندهی سیلاب های فصلی نیز اقدامی انجام شده است.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 213
نحستین ، بزرگترین شد قرعه کشی موبایلت اپلیکیشن پرداخت صاپ طرح آرامش پست بانک ایران