جشنواره 5 ستاره بانک گردشگری در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم تعهدی به ضمانت ملل بانک پارسیان خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 520682 تاریخ : 1399/07/13-11:46:15
,10028,10029,
استان های رکورددار جمعیت سالمند / 80 درصد فوتی های کرونا در سالمندان

معاون وزیر بهداشت اعلام کرد

استان های رکورددار جمعیت سالمند / 80 درصد فوتی های کرونا در سالمندان

معاون بهداشت وزیر بهداشت با اشاره به جمعیت سالمند کشور و لزوم حمایت های ویژه از آنها بویژه در دوران کرونا، گفت: با توجه به شیوع کرونا در جهان یکی از برنامه های ما باید تسهیل زندگی سالمندان باشد؛ به نحوی که کمتر نیاز به خروج از منزل داشته باشند تا میزان ابتلا و مرگ و میر در این گروه را کاهش دهیم.

به گزارش بانک و صنعت، دکتر علیرضا رئیسی در مراسم ویژه روز جهانی سالمند با اشاره به چند وجهی بودن بحث سالمندی گفت: باید به این گروه نگاه ویژه داشته باشیم؛ همان گونه که برای اطفال طب جدا تحت عنوان طب اطفال داریم برای سالمندان نیز باید چنین طبی داشته باشیم.

وی افزود: در سال 2019 در جهان از هر 11 نفر، یک نفر سالمند بودند؛ این یعنی 9 درصد نرخ جمعیت؛ اما براساس پیش بینی های ما تا سال 2050 از هر 6 نفر یک نفر سالمند خواهد بود. تعریف ما از سالمند افراد بالای 60 سال هستند. از سال 2018 برای اولین بار تعداد سالمندان در جهان از تعداد کودکان کمتر از 5 سال بیشتر شد که این نکته زنگ خطری بود تا متوجه شویم حمایت از سالمندان باید افزایش یابد.

وی درباره جمعیت سالمندی در ایران خاطر نشان کرد: در سال 1355 جمعیت سالمندی حدود 5 درصد بود که این رقم پس از 42 سال و در سال 98 به 10 درصد رسید. این موضوع به ما نشان می دهد که اگر چه حدودا 40 سال طول کشید تا جمعیت سالمندی به 10 درصد برسد، اما طی 20 سال آینده این عدد دو برابر خواهد شد. یعنی زمان کمتری می برد تا جمعیت ما سالمند شود.

معاون بهداشت وزیر بهداشت با اشاره به این که سن امید به زندگی در سال 1355 حدود 57 سال بود، اظهار کرد: در سال 95 امید به زندگی به 70 سال رسید و امسال نیز حدود 76 سال برآورد شده است. با افزایش سن امید به زندگی سرعت ورود به سالمندی نیز افزایش می یابد و این موضوع اهمیت تقویت زیر ساخت ها برای مقابله با این پدیده را به ما نشان می دهد.

رئیسی درباره تفکیک استان ها در خصوص جمعیت سالمندی گفت: استان گیلان با 13.2 درصد بیشترین جمعیت سالمندی را دارد. در رتبه های بعدی استان مازندران با 11.4 درصد و استان مرکزی با 10.9 درصد قرار دارند. همچنین استان های که کمترین جمعیت سالمند را دارند به ترتیب استان سیستان و بلوچستان و هرمزگان است.

وی افزود: الگوی سالمندی در کشور به سمت افزایش زنان سالمند پیش می رود؛ به همین دلیل نیاز است که برنامه های حمایتی ویژه ای تدارک ببینیم. با توجه به فرهنگی که بیشتر در گذشته وجود داشت، معمولا آقایان نان آوران خانواده بودند و اکنون زنانی که در سنین سالمندی قرار می گیرند معمولا شاغل نبوده و ممکن است مشکلات معیشتی داشته باشند.

وی با اشاره به توجه به سواد سالمندی طی 40 سال گذشته گفت: سواد سالمندان از 12.9 درصد به 46.3 درصد رسید. همچنین حدودا 18 درصد از سالمندان 60 سال به بالا از نظر اقتصادی فعال هستند که این عدد در مناطق روستایی ممکن است بیشتر باشد. حدودا 89 درصد سالمندان روستایی در خانه های خود زندگی می کنند که این عدد در شهرها حدود 75 درصد است.

رییسی با اشاره به مطالعه انجام شده درباره زندگی سالمندان تاکید کرد: ما دریافتیم 40 درصد از سالمندان در راه رفتن مشکل دارند. همچنین 50 درصد از سالمندان برای بحث پخت و پز نیاز به کمک دارند. 60 درصد از آنها مشکلات دهان و دندان داشته و 31 درصد از آنها به نوعی مشکلات شنوایی دارند. همچنین 64 درصد از سالمندان نیز برای انجام فعالیت های متوسط دچار محدودیت هستند.

وی با اشاره به شیوع کرونا و عوارض آن در سالمندان گفت: سالمندان در سراسر جهان بیش از سایر گروه ها در معرض خطر ابتلا و مرگ و میر کرونا قرار دارند. در کشور ما حدودا 80 درصد مرگ و میرهای کرونا مربوط به سالمندان است که در دنیا نیز روند به همین شکل است. در ایران با توجه به فرهنگ غنی ما و آموزه های دینی 99 درصد سالمندان در خانه های خود زندگی می کنند و همین سبب می شود کمتر از سالمندانی که در خانه سالمندان هستند در معرض خطر باشند.

معاون بهداشت وزیر بهداشت در خاتمه تاکید کرد: با توجه به شیوع کرونا و حضور فعلی آن در جهان یکی از برنامه های ما باید تسهیل زندگی سالمندان باشد؛ به نحوی که کمتر نیاز به خروج از منزل داشته باشند. تا میزان ابتلا و مرگ و میر در این گروه را کاهش دهیم.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 119
نشان بانک ، شروع یک زندگی دیجیتال نحستین ، بزرگترین شد قرعه کشی موبایلت اپلیکیشن پرداخت صاپ طرح آرامش پست بانک ایران