بیمه آسیا ، تخفیف به مناسبت هفته دولت زندگی بهادار تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 519507 تاریخ : 1399/06/25-10:34:33
,5,
از هر پیشنهادی برای فروش نفت حمایت می کنیم

زنگنه:

از هر پیشنهادی برای فروش نفت حمایت می کنیم

وزیر نفت با اشاره به جنگ تمام عیار اقتصادی دشمن علیه کشور تاکید کرد: وزارت نفت از هر پیشنهادی برای فروش نفت و عرضه آن در بورس استقبال خواهد کرد.

به گزارش بانک و صنعت، بیژن زنگنه در جلسه علنی صبح امروز (سه شنبه) مجلس شورای اسلامی ضمن ارائه ی گزارشی از عملکرد وزارت نفت و برنامه های توسعه بیان کرد: امروز کشور در جنگ تمام عیار اقتصادی که از سوی آمریکا و رژیم صهیونیستی با همکاری متفقین شان بر ملت ایران تحمیل شده است قرار داریم و آنها می کوشند تا بر ابعاد این تحریم بیفزایند. اکنون لازم است همانند دوران دفاع مقدس همه ارکان نظام به ویژه دولت و مجلس شورای اسلامی با هم اندیشی به صورت یکپارچه عمل کنند.

وی در ادامه اظهار کرد: بنده امروز گزارشی در خصوص برنامه های وزارتخانه در راستای اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی در 8 محور به نمایندگان ارائه خواهم کرد. افزایش ظرفیت تولید در میادین مشترک نفتی، دوری از خام فروشی و توسعه صنعت پتروشیمی، توسعه گازرسانی، افزایش صادرات گاز، حمایت از ساخت داخل و شرکت های دانش بنیان، جمع آوری گازهای مشعل نفت، مقابله با تحریم ها و ریل گذاری برای آینده از جمله محورهایی است که وزارت نفت در آن برنامه ریزی داشته است و بنده گزارش آن را تقدیم نمایندگان می کنم.

وزیر نفت در ادامه با اشاره به برنامه های وزارتخانه برای افزایش ظرفیت تولید در میادین مشترک بیان کرد: وزارتخانه در این حوزه میادین مشترک را اولویت بندی کرده است، اکنون میدان غرب کارون و میدان پارس جنوبی دو میادین مشترکی هستند که وزارتخانه با برنامه ریزی، ظرفیت تولید را در آنها افزایش داده است.

وی ادامه داد: در میدان غرب کارون در سال 1392 ما روزانه 70 هزار بشکه تولید داشتیم اما در سال 1399 این تولید به 40 هزار بشکه در روز رسیده است و ما از همسایه های خود عقب نیستیم. قراردادهای نفتی نیز برای افزایش تولید در سایر میادین مشترک بسته شده است. طرح های دیگری برای توسعه و افزایش سطح تولید در نظر گرفته شده است. از سال 1397 تاکنون 23 قرارداد امضاء شده است و در سفر رییس مجلس شورای اسلامی به استان خوزستان عملیات دو میدان نیز آغاز شد تا بتوانیم تولید را حفظ کرده و آن را افزایش دهیم.

وی در ادامه تاکید کرد: در حوزه گاز تولید ما به پارس جنوبی باز می گردد. تاکنون 150 هزار میلیارد دلار در پارس جنوبی سرمایه گذاری شده است. افتخارات صنعت گاز و پتروشیمی به جمهوری اسلامی ایران باز می گردد. در حوزه نفت قبل از انقلاب نیز کارهایی صورت گرفته بود اما در حوزه پتروشیمی و صنعت گاز هرچه که امروز برخوردار می باشند ثمره کار جمهوری اسلامی ایران است. در حوزه گاز میدان پارس جنوبی در سال 1384 حدود 140 میلیون مترمکعب در روز تولید داشته است. در سال 1392 این رقم به 280 میلیون مترمکعب رسیده است و امروز نیز به 750 میلیون مترمکعب در روز دست یافته ایم. به عبارت دیگر در طول 7 سال گذشته 420 میلیون مترمکعب در روز ظرفیت تولید پارس جنوبی افزایش داشته است یعنی رقمی معادل 2.6 میلیون بشکه نفت.

وزیر نفت اضافه کرد: اگر ما قصد داشتیم این سوخت را برای داخل کشور تامین کنیم باید دهها پالایشگاه می ساختیم که به محیط زیست آسیب های جدی وارد می کردیم و شرایط زندگی را دشوارتر می کردیم، به همین علت بود که بنده چند روز پیش بیان کردم که پالایشگاه سازی به محیط زیست آسیب جدی وارد می کند. کارهای ماندگاری در پارس جنوبی صورت گرفته است، 17 فاز پارس جنوبی در دریا به اتمام رسیده است و تنها بخش خشکی یک پالایشگاه باقی مانده است. بنده از کمیسیون های تخصصی دعوت می کنم تا با حضور در منطقه از پارس جنوبی بازدید کنند.

زنگنه در ادامه با اشاره به اقدامات صورت گرفته در حوزه صادرات خاطرنشان کرد: در خصوص خط لوله انتقال نفت خام گوره به جاسک که به صادرات کشور تنوع بخشیده و حدود 1000 کیلومتر می باشد گام های بزرگی برداشته شده است. در حوزه دوری از خام فروشی و توسعه صنعت پتروشیمی ما توانسته ایم تولید را از 12 میلیون تن در سال 1375 به 56 میلیون تن در سال 1392 برسانیم و با برنامه ریزی های انجام شده در سال 1404 این رقم به 133 میلیون تن خواهد رسید. ما جهش بزرگی در حوزه پتروشیمی داشته ایم که ان شاء الله جهش دوم تا سال دیگر به اتمام می رسد و تا سال 1404 جهش سوم گام بزرگتری برداشته می شود. در حوزه صادرات فرآورده های نفتی با اقداماتی که برای توسعه پالایشگاه ها شده است نسبت به سال 1391 صادرات ما چهار برابر شده است که این اقدام برای دورزدن تحریم ها گام بزرگی است.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: میزان تولید بنزین در کشور از 52 میلیون لیتر بنزین در روز به 197 میلیون لیتر در روز رسیده است. طرح های نوسازی و بهسازی پالایشگاه ها نیز نظیر پالایشگاه آبادان، بندرعباس و اصفهان در دستور کار قرار دارند. با اجرای قانون توسعه پتروپالایشگاه ها و حمایت از صنایع پایین دستی که سال گذشته در مجلس شورای اسلامی مصوب شد گام های بلندتری در این حوزه برخواهیم داشت. تاکنون برای اجرای این قانون 20 طرح تایید شده است و مجوزهای لازم برای آن صادر می گردد. پنج پالایشگاه نفت و سه پالایشگاه میعانات گازی و 12 طرح بهسازی در پالایشگاه های مختلف در قالب این 20 طرح که قرار است مجوز دریافت کند دیده شده است. امروز ما حدود 5.8 میلیارد دلار به صنایع پایین دستی پتروشیمی ها خوراک می دهیم.

وزیر نفت در ادامه تصریح کرد: ما برای توسعه صنایع پایین دستی پتروشیمی ها حاضر به تامین خوراک و بازار محصول و یارانه تسهیلات هستیم. از مجلس شورای اسلامی نیز انتظار داریم برای معافیت های مالیاتی و تنفس خوراک ما را در این حوزه یاری کند.

زنگنه در ادامه با اشاره به اقدامات انجام شده برای توسعه گازرسانی، بیان کرد: در حوزه توسعه گازرسانی اقدامات بزرگی با همکاری مشترک مجلس شورای اسلامی و دولت انجام شده است. امروز 83 درصد جمعیت روستایی از گاز برخوردارند و 99 درصد جمعیت شهری دارای گاز هستند، 94 درصد جمعیت کل کشور از گاز طبیعی برخوردار هستند و 33 هزار روستای کشور تحت پوشش گازرسانی قرار دارند. در برنامه ما برخورداری 95 درصد جمعیت کشور با اولویت مناطق محروم است.

وزیر نفت در ادامه تصریح کرد: در حوزه صادرات گاز طبیعی نسبت به سال 1392 صادرات ما دو برابر شده است. البته مشکلاتی در این حوزه پیش آمد که از اراده ما خارج بود. در حوزه صادرات ما به رقم 80 میلیون مترمکعب در روز رسیده ایم. اکنون ما جزو بزرگترین صادرکننده های فرآورده های نفتی هستیم. در حوزه صادرات پتروشیمی علی رغم مشکلات موجود گام های خوبی برداشته شده است. در حوزه تقویت ساخت داخل و حمایت از شرکت های دانش بنیان کارهایی صورت گرفته است. در خصوص جمع آوری گازهای همراه نفت و جلوگیری از سوختن این گازها ما به طور جدی اقداماتی را انجام دادیم و در سفر آقای قالیباف به خوزستان در پالایشگاه بیدبلند این موضوع را مشاهده کردند.

وی در ادامه با اشاره به تحریم های نفتی بیان کرد: ما تمام تلاش خود را برای دورزدن تحریم ها به کار بستیم و از هر کسی که امکان داشته کمک گرفتیم. مجلس شورای اسلامی نیز باید در قالب دیپلماسی بین المجالس در این حوزه به ما کمک کند. ما نمی گوییم که کار ما بی نقص است، ما نیز نیاز به کمک داریم حتی در خصوص عرضه نفت در بورس نیز بنده دغدغه های نمایندگان را شنیده ام و ما آماده هستیم تا با همکاری یکدیگر راه مناسبی را پیدا کنیم. امروز ما در جنگ نابرابر علیه ملت ایران هستیم و در این شرایط ما از هر پیشنهادی برای فروش نفت حمایت می کنیم.

زنگنه ادامه داد: نفت موتور محرک صنعت کشور است، ما منابعی برای حرکت توسعه ای کشور نداریم. چهار سند وجود دارد که در تصویب آنها به همکاری مجلس شورای اسلامی نیاز داریم. سند قرارداد سوخت و حمل و نقل کشور تا سال 1420، سند قرارداد مصرف و تولید گاز تا سال 1420، سند تولید نفت تا سال 1420 و سند تولید پتروشیمی ها و صنایع پایین دستی تا سال 1420 می باشد که ان شاءالله با همکاری مجلس گام های موثری در این حوزه برداشته شود.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 175
نشان بانک ، شروع یک زندگی دیجیتال طرح آرامش پست بانک ایران