جشنواره 5 ستاره بانک گردشگری در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم تعهدی به ضمانت ملل بانک پارسیان خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 446593 تاریخ : 1397/11/01-12:31:44
,8,
از رشد 119 درصدی شاخص تا افزایش شفافیت بازار سرمایه

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار مطرح کرد:

از رشد 119 درصدی شاخص تا افزایش شفافیت بازار سرمایه

عصر دیروز 30 دی ماه 97، اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در محل بورس کالای ایران میهمان دکتر شاپور محمدی، ‌رییس سازمان بورس و اوراق بهادار بودند.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت، در این دیدار صمیمانه که با حضور محمدرضا پورابراهیمی، رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی و اعضای این کمیسیون و همچنین مدیران ارکان بازار سرمایه برگزار شد، دکتر شاپور محمدی، رییس سازمان بورس و اوراق بهادار  عملکرد 30 ماهه بازار سرمایه را تشریح کرد و گفت: شاخص کل بورس تهران در بازه زمانی پنجم مردادماه 1395 تا 25 دی‌ماه 1397، 89945 واحد معادل 119 درصد رشد داشته است. در همین مدت، شاخص کل فرابورس ایران با 1181 واحد افزایش به عدد 1978 واحد در 25 دی‌ماه 1397 رسید که رشد 148 درصدی را نشان میدهد. این در حالی است که شاخص صنعت و شاخص 50 شرکت فعال تر با بازدهی به ترتیب 136 و 137 درصدی همراه بوده‌اند.

وی با اشاره به اینکه شاخص هم وزن در این مدت 109 درصد رشد داشته است، ابراز داشت: رشد همزمان شاخص کل و شاخص هم وزن نشان از آن دارد که بازار سرمایه به طور یکسان رشد کرده است و رشد بازار سرمایه مختص به شرکت های خاصی نبوده است.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار تاکید کرد: یکی از دلایل رشد قیمت ها در بازار سرمایه، رشد نرخ برابری ارزها بود. در این مدت صنایع مختلفی هم وارد بازار سرمایه شد. البته در این مدت، رشد سکه و دلار در مقایسه با بازار سرمایه بیشتر بوده اما باید بدانیم که رشد قیمت ها در این بازارها سوداگرانه بوده است.

وی با بیان اینکه بورس و فرابورس همپای هم رشد کرده اند، تصریح کرد: ارزش بازار سهام از 4376 هزار میلیارد ریال در 5 مردادماه 95، به 8560 هزار میلیارد ریال در 25 دی­ماه سال 97 رسیده است که بیانگر 96 درصد رشد است. ارزش بازار صکوک نیز از 212 هزار میلیارد ریال در 5 مردادماه 95، به 928 هزار میلیارد ریال در 25 دی­ماه سال 97 رسیده است که حکایت از 338 درصد رشد دارد. در مجموع ارزش کل بازار سرمایه (سهام و صکوک) در بازه زمانی مورد بررسی با 107 درصد رشد همراه بوده است.

80 درصد ارزش بازار در اختیار 10 صنعت

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه هم اکنون محصولات شیمیایی 25.47 درصد از کل ارزش بازار بورس و فرابورس را به خود اختصاص داده است، ادامه داد: پس از گروه محصولات شیمیایی، به ترتیب گروه‌های فلزات اساسی با سهم 16.24 درصد، استخراج کانه‌های فلزی با سهم 8.97 درصد و گروه فرآورده‌های نفتی، کک و سوخت هسته‌ای با سهم 8.6 درصدی در رتبه‌های دوم تا چهارم صنایع با بیشترین ارزش بازاری قرار دارند.

سرمایه گذاری خارجی در بازار سرمایه

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به اینکه هم اکنون ارزش سرمایه‌گذاری خارجی در بازار سرمایه کشور 13.7 هزار میلیارد ریال است، گفت: این رقم در مردادماه 95 حدود 12.3 هزار میلیارد ریال بوده است.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: ارزش معاملات در کل بازار اوراق بهادار در دوره 30 ماهه یاد شده، 65 درصد نسبت به دوره 30 ماهه مشابه قبل رشد داشته است. در بورس‌های کالایی نیز ارزش معاملات در این مدت به 3454 هزار میلیارد ریال رسید که نشان دهنده 167 درصد رشد است. در مجموع کل بازارها ارزش معاملات در دوره 30 ماهه یادشده، 108 درصد افزایش داشته است.

سهم بالای بازار سرمایه در تامین مالی ها

سخنگوی سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه ارزش مجموع تامین مالی صورت گرفته از محل انتشار و عرضه اولیه اوراق بهادار طی 30 ماه اخیر، 1,775,598 میلیارد ریال است، گفت: این رقم در قیاس با ابتدای دوره 97 درصد رشد داشته است. این درحالی است که ارزش مجموع تامین مالی صورت گرفته از طریق نهادهای مالی در این دوره 18 درصد نسبت به دوره مشابه قبل کاهش داشته است.

وی در ادامه به عملکرد مثبت صندوق های سرمایه گذاری اشاره کرد و ابراز داشت: در بازه زمانی ابتدای مردادماه سال 95 تا پایان دی‌ماه سال 97 تعداد صندوق‌های سرمایه‌گذاری با 33.75 درصد رشد از 160 مورد به 214 صندوق افزایش یافته است. در این بازه ارزش صندوق‌های سرمایه‌گذاری با 72.63 درصد رشد به 1476 هزار میلیارد ریال رسیده است. همچنین تعداد دارندگان واحدهای سرمایه‌گذاری در پایان بازه زمانی 30 ماهه منتهی به پایان دی‌ماه 97 با بیش از 102 درصد رشد همراه بوده است.

افزایش سرعت افشای اطلاعات

دکتر محمدی با بیان اینکه سرعت انتشار اطلاعات در بازار سرمایه افزایش یافته است، تصریح کرد: با برنامه ریزی های صورت گرفته، میانگین تعداد روز تاخیر در انتشار اطلاعات از 39 روز در ابتدای سال 1393 به میانگین یک روز در پایان آذرماه 1397 کاهش یافته است.

وی با تاکید بر افشای به موقع اطلاعات گفت: طی دوره ابتدای سال 1393 تا پایان آذرماه 1397 میزان افشاء به موقع اطلاعات از 44 درصد به 86 درصد افزایش و میزان عدم افشاء اطلاعات از 32 درصد به 6 درصد کاهش یافته است.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار تاکید کرد: در این مدت امنیت سایبری در زیرساخت‌های بازار سرمایه ارتقا یافته است.

مهم ترین اقدامات 30 ماهه بازار سرمایه

دکتر محمدی به تشریح مهم ترین اقدامات بازار سرمایه طی 30 ماه حضور خود پرداخت و گفت: کاهش هزینه­ های معاملاتی، کاهش زمان رسیدگی به شکایات از 46 روز در سال 94، به 10 روز در سال جاری؛ بازنگری 7 دستورالعمل‌ مرتبط با توقف و بازگشایی نماد در راستای کاهش تعداد و زمان توقف نماد ها شامل معاملات، پذیرش و افشاء در جهت اصلاح فرآیند توقف و بازگشایی نمادها و کاهش زمان توقف نمادها از جمله اقدامات صورت گرفته در این مدت بوده است.

وی ادامه داد: راه ­اندازی و توسعه ابزارهای مشتقه و ابزارهای تامین مالی اسلامی؛ عضویت دائم در کمیسیون بین ­المللی اوراق بهادار (IOSCO)، عملیاتی کردن «حد اعتباری کارگزاران» در راستای کاهش ریسک نکول در تسویه وجوه معاملات با اتاق پایاپای؛ پیگیری عرضه کالاهای جدید در بورس ­های کالایی؛ انتشار اطلاعات مالی حدود 360 شرکت و بنگاه اقتصادی مشمول ماد? 6 اصلاحی قانون اجرای سیاست ­های کلی اصل 44 قانون اساسی؛ تدوین دستورالعمل و اعطای مجوز تاسیس شرکت‌های رتبه‌بندی اعتباری؛ پذیرش کلیه اوراق منتشره در سنوات قبل و راه اندازی بازار ثانویه و متعاقب آن کاهش نرخ موثر اوراق سخاب از 40 درصد به 20 درصد، دیگر اقداماتی بود که طی 30 ماه گذشته در بازار سرمایه اجرایی شد.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه در این مدت اقداماتی در راستای شفافیت اطلاعات و حفظ حقوق سرمایه گذاران صورت گرفته است، ‌ گفت: در عین حال، تدابیر لازم جهت پیشگیری از وقوع تخلفات و نظارت بر اشخاص تحت نظارت و برخورد با ناهنجاری‌ها اتخاذ شد. از سوی دیگر سازمان بورس در راستای توسعه و ارتقای زیرساخت های فناوری و نظارتی بازار سرمایه برنامه هایی را اجرایی و بسترهای لازم را فراهم کرده است.

دبیر شورای عالی بورس در ادامه با اشاره به شفافیت بالای بازار سرمایه، به مهم ترین برنامه های آتی این بازار اشاره کرد و گفت: راه­ اندازی ابزارها و بازارهای جدید مالی همانند فروش استقراضی، همکاری در انجام عملیات بازار باز و بورس بین ­الملل؛ پیگیری انجام امور مربوط به برگزاری مجامع الکترونیک، انجام اقدامات شرکتی به صورت متمرکز؛ ارتقای اثربخشی نظارت­ های پیشگیرانه با سیستماتیک کردن تذکرات؛ اصلاح فرآیند پذیرش در دستورالعمل پذیرش اوراق بهادار و اصلاح دستورالعمل انضباطی و تدوین دستورالعمل نحوه محاسبه امتیاز شفافیت اطلاعاتی ناشران؛ تدوین دستورالعمل حاکمیت شرکتی و کنترل‌های داخلی نهادهای مالی و طراحی و راه‌اندازی سامان? جامع نظارت بر رویدادهای مالی و فعالیت شرکت‌های کارگزاری؛ بخشی از برنامه هایی است که در دستورکار سازمان بورس و اوراق بهادار قرار دارد.

دکتر محمدی در پایان به دغدغه ها و نیازهای بازارسرمایه پرداخت و تصریح کرد: تصویب قانون ارتقای نظام بازار سرمایه کشور، ایجاد قواعد کنترل کننده بدهی های دولت، تحدید نرخ های سود بازارهای موازی مبتنی بر سودآوری ناشی از عدم تعادل های اقتصادی و همچنین ارایه مشوق های مناسب برای افزایش مشارکت اشخاص حقیقی و حقوقی در بازار سرمایه مواردی است که امیدواریم با کمک مجلس به سرانجام برسد.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 209
نشان بانک ، شروع یک زندگی دیجیتال نحستین ، بزرگترین شد قرعه کشی موبایلت اپلیکیشن پرداخت صاپ طرح آرامش پست بانک ایران