تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 311615 تاریخ : 1396/09/28-16:33:03
,17,12,
از بدهی 245 هزار میلیاردی دولت تا مصونیت ثروتمندان از مالیات

گزارش

از بدهی 245 هزار میلیاردی دولت تا مصونیت ثروتمندان از مالیات

ریشه اکثر اخباری که این روزها در حوزه اقتصاد کلان، بازار طلا و سکه و...منتشر می‌شود، مستقیم یا غیرمستقیم به بانک مرکزی می‌رسد؛ بانک مرکزی ایران که به تحلیل صندوق بین المللی پول، در شرایط رشد تقاضا برای واردات و افزایش نااطمینانی، از طریق مداخله در بازار ارز نسبت به ثبات بخشی به نرخ ارز اقدام کرده است.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت؛ یکی از اخبار اقتصادی که حول مسایل مربوط به بانک مرکزی مطرح شده، بدهی دولت به بانک‌هاست که اکنون به یکی از معضلات بزرگ شبکه بانکی تبدیل شده و در کنار سایر معوقات، دست بانک‌ها را بسته و مانع از تامین بخش زیادی از نقدینگی آنها شده است.

 در نتیجه بارها مدیران ارشد بانک مرکزی و همچنین سایر مدیران بانکی خواستار تسویه بدهی دولت و پرداخت آن به صورت نقد شده‌اند چرا که در مجموع در کنار بدهی 245 هزار میلیارد دولت حدود بیش از 100 هزار میلیارد تومان دیگر معوقات بانکی وجود دارد که رقم نهایی آن را به 350 هزار تومان افزایش می‌دهد.

 با این وجود ظاهرا بدهی دولت به بانک‌ها باز هم رشد کرد و از 245 هزار میلیارد تومان رد شد. در حالی این بدهکار بزرگ بانکی تسویه بدهی را آغاز کرده که در مجموع فقط حدود 13 هزار میلیارد تومان از این رقم کم شد و برای آن پرداخت نقدی وجود نداشت،تنها یک اصلاح حسابداری بود که در جریان گرفتن نقدینگی در بانک‌ها اثرگذار نبود.

 طبق آخرین گزارش‌ بانک مرکزی بدهی دولت به سیستم بانکی تا پایان مهرماه به بیش از 245 هزار میلیارد تومان افزایش یافته که نشان از رشد 11.8 درصدی در مقایسه با پایان سال قبل و 20.5 درصد نسبت به مهرماه سال 1395 دارد. از این بدهی حدود 62 هزار میلیارد تومان متعلق به بانک مرکزی است که با رشد 18.4 درصدی در طول یک سال همراه شده و مابقی آن خاص خود بانک‌هاست.

 

 مداخله در بازر ارز برای ثبات بخشی

 اما گزارش صندوق بین المللی پول درباره بازار ارز ایران و نقش بانک مرکزی در ایجاد ثبات در این حوزه در حالی منتشر شده که  قیمت طلا در بازار امروز - دوشنبه - افزایشی شده و بازار ارز با کاهش اندک و ثبات تقریبی قیمت همراه است. به این ترتیب انواع طلا در بازار داخلی و خارجی با شیب ملایم، حرکت صعودی پیدا کرده است؛ هر اونس طلا نیز برای معامله در بازارهای جهانی 1257 دلار داد و ستد می‌شود  

 از سوی دیگر بانک مرکزی با افزایش قیمت  دلار آن را 3569 تومان اعلام کرده و رشد دلار مبادله‌ای همچنان ادامه دارد و خود را به مرز 3570 تومان رسانده است. این ارز اکنون در بازار آزاد هم در کانال 4200 تومان قرار داشته و فعلا ماندگار شده است.

 

 نقدینگی در 730 روز 520 هزار میلیارد رشد کرد

 در نگاه کلان‌تر و طبق تازه‌ترین آمار بانک مرکزی از گردش مالی شبکه بانکی، حجم نقدینگی در پایان مهرماه هم به بیش از 1403 میلیارد تومان افزایش یافته است.

 به این ترتیب میزان نقدینگی در مهر امسال نسبت به ماه مشابه سال قبل 23.3 درصد رشد دارد که نسبت به همین دوره در سال قبل با کاهش حدود پنج درصدی همراه شده به گونه‌ای که میزان رشد نقدینگی در مهر 1395 نسبت به مهر 1394 حدود 28.3 درصد بوده است.

 این در حالی است که در مهر امسال در مقایسه با اسفند سال گذشته درصد رشد نقدینگی 11.9  درصد بود که حاکی از ثابت بودن میزان رشد در مقایسه با همین دوره در سال گذشته است، در مهر 1395 نسبت به پایان سال قبل از آن رشد نقدینگی حدود 11.9 درصد ثبت شده بود.

 

 مصونیت ثروتمندان از مالیات ستانی

 اخبار مربوط به رشد نقدینگی در کشور در حالی شنیده می‌شود که این روزها طبق گفته منابع غیررسمی تا 80 هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی در کشور داریم که البته منابع رسمی این عدد را تعدیل کرده و از فرار مالیاتی حداکثر تا 30 هزار میلیارد تومان خبر می‌دهند.

 اما شواهد نشان میدهد 60  درصد اقتصاد ایران از پرداخت مالیات تحت عناوین مختلف از پرداخت مالیات معاف هستند که البته مقامات رسمی این عدد را قبول ندارند؛ رئیس سازمان امور مالیاتی از 40 درصد معافیان مالیاتی سخن گفته و اخیر رئیس سازمان برنامه‌ و بودجه از 40 هزار میلیارد تومان معافیت خبر داده است.

 در هرحال فشار دریافت مالیات به دوش افرادی است که در تور سازمان امور ملیاتی گیر افتاده‌اند اعم از حقوق‌بگیران که خواهی نخواهی مالیات از حقوق آن‌ها کسر می‌شود و همچنین تولیدکنندگان و تجار که فعالیت رسمی دارند و همچنین اصناف و... اغلب این گروه‌ها در سال‌های گذشته اعتراضات شدیدی نسبت به افزایش پرداخت‌های مالیاتی خود داشته‌اند که نتیجه آن تشکیل چندین هزار پرونده مالیاتی و بعضا چند سال رفت‌و آمد مودیان مالیاتی به سازمان بوده است تا بلکه بتوانند تخفیفی بگیرند.  

 به هر صورت  در لایحه بودجه سال 1397 درآمد مالیاتی معادل 128 هزار میلیار تومان پیش‌بینی شده است که نشان دهنده عزم افزایش 10 درصدی درآمدهای مالیاتی دولت است.

 

 آمار مصرف بنزین در ایران

 در حوزه انرژی، جدیدترین آمار مصرف بنزین در ایران اعلام شده و باز هم مصرف ایرانی‌ها سیر صعودی داشته است؛ خبری که به نوعی سرسام‌آور بودن و میزان شدت مصرف بنزین کشور را در مقایسه با سایر کشورها به رخ  می‌کشد.

 بر این اساس میانگین مصرف بنزین از ابتدا تا 25 آذرماه امسال، روزانه 79 میلیون و 700 هزار لیتر بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته هشت درصد رشد داشته است.

 همچنین از ابتدای سال تا 25 آذرماه میانگین مصرف بنزین در کشور 80 میلیون و 900هزار لیتر بوده است که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته که 74 میلیون و 900 هزار لیتر بوده است. مجموع  بنزین توزیع شده در منطقه تهران در شش ماهه نخست سال جاری به میزان دو میلیارد و 876 لیتر بوده که برابر است با میانگین مصرف ماهانه 15 میلیون و 500 هزار لیتر.

 به نظر می‌رسد با توجه به این واقعیت که ضرورت بسیاری برای صرفه‌جویی در مصرف بنزین وجود دارد، کاهش تلفات هدررفت این انرژی نیازمند پیگیری جدی و همه‌جانبه است چراکه این میزان مصرف رشد مشکلات زیست محیطی، ترافیک و بیماری‌های تنفسی ناشی از آن را به دنبال خواهد داشت.

 

 افزایش تورم با افزایش قیمت حامل‌های انرژی

 از سوی دیگر صندوق بین المللی پول به تازگی درباره افزایش قیمت حامل‌های انرژی در سال آینده را اعلام کرده که در صورت تصویب افزایش قیمت این حامل‌ها، نرخ تورم در سال آینده بطور موقت در مقایسه با سطح 9.9 درصدی امسال رشد دارد، اما می‌تواند در میان‌مدت و با اتکا بر سیاست‌های احتیاطی، تک‌رقمی شود.

 پیش‌بینی دیگر این صندوق هم بر این اساس است که رشد تولید ناخالص داخلی واقعی ایران در سال جاری به 4.2 درصد برسد. در این گزارش صندوق بر ورود ایران به انجام اصلاحات در بخش مالی تاکیده شده و از اصلاحات در نظام جامع یارانه‌های نقدی با هدف حمایت درآمدی از اقشار فقیر جامعه در بودجه پیشنهادی سال 1397 استقبال شده است.

 اما علیرغم بهبود وضعیت، اقتصاد ایران در کوتاه‌مدت با چالش‌هایی هم روبرو خواهد بود که تنظیم یک بسته اصلاحات اقتصادی جامع حاوی اقدامات مکمل بودجه‌ای جهت کاهش بدهی‌های دولت، یکسان‌سازی نرخ ارز و انتقال سیاست‌های پولی به یک چارچوب بازارمحور، نشانه بارزی از تعهد مقامات به ثبات تلقی خواهد شد.

 

  پیش‌بینی از سه ماه آینده بازار مسکن

 این روزها رکود یا رونق بازار مسکن هم در بورس اخبار اقتصادی است؛ رکود بازار مسکن یعنی این‌که هیچ معاملاتی نداشته باشیم ولی آمارها نشان می‌دهد که خرید و فروش در حال انجام است و در این شرایط افزایش قیمت دلار و تسهیلاتی که دولت در نظر گرفته به تدریج اثرگذاری خود را بر بازار مسکن نشان خواهد داد.

 در ماه‌های گذشته غالب پیش‌بینی‌ها از این بازار این بوده که متعادل با تورم عمومی پیش برود اما قیمت نقطه به نقطه مسکن در آبان‌ماه مقدار اندکی از شاخص تورم عبور کرد اما بدان معنا نبوده که بخش مسکن به رونق کامل رسیده است؛ هرچند کارشناسان رکود کامل این بخش را هم قبول ندارند.

 در این باره رئیس اتحادیه مشاوران املاک با اشاره به افزایش 7.7 درصدی میانگین معاملات و 1.7 درصدی قیمت مسکن شهر تهران در هشت ماهه سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل گفت: 7 درصد رقم چندان بالایی نیست که بتوان آن را ملاک رونق مسکن تلقی کرد اما احتمالا روند معاملات به تدریج صعودی خواهد شد.

 خسروی درباره پیش‌بینی از سه ماه آینده بازار مسکن گفته است: قیمت مسکن در سه ماه پایانی سال مقدار اندکی از شاخص تورم عبور خواهد کرد ولی سال آینده قابل پیش‌بینی نیست؛ چرا که افزایش احتمالی قیمت بنزین، قیمت دلار و گرانی مصالح  ساختمانی می‌تواند منجر به در بالا رفتن قیمت مسکن شود.

 

 دستورالعمل جدید واردات خودرو

 یکی از مهمترین اخبار امروز حوزه تولید و تجارت به دستورالعمل جدید واردات خودرو مربوط بود. 

 وزارت صنعت، معدن و تجارت از ابتدای تیر ماه امسال ثبت سفارش جدید برای واردات خودرو را متوقف کرد؛ دلیل این موضوع تدوین دستورالعمل ساماندهی واردات خودرو از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت و ارسال آن به هیات دولت برای تصویب نهایی، اعلام شد. در این شرایط براساس جدیدترین اخبار به دست آمده این دستورالعمل در جلسه روز گذشته کمیسیون زیربنایی دولت به تصویب رسید.

 بنابراین طبق روال معمول این دستورالعمل باید به زودی در هیات دولت طرح و به تصویب نهایی رسیده و برای ابلاغ به وزارت صنعت، معدن و تجارت ابلاغ شود.

 

 برقی‌سازی راه‌آهن تهران - مشهد

 اما در شرایطی که مردم روزهای سختی از نظر تنفسی در هوای آلوده شهرهای بزرگ پشت سر می‌گذارند، وزارت راه و شهرسازی دو خبر خوش در عرصه ریلی را برای مردم اعلام کرد.

 خبر نخست به راه‌آهن تهران - مشهد باز می‌گردد که بنا بر اعلام، وزارت راه و شهرسازی پنج‌شنبه گذشته توانست پس از پیگیری‌های طولانی مدت پروژه برقی سازی این خط آهن را از نظر تامین منابع مالی لازم نهایی کند. 

 دومین خبر خوش ریلی این بود که امروز در جریان قراردادی با یک شرکت روسی که با محوریت مرکز صادرات روسیه انجام می‌شود ساخت 20 هزار واگن باری، 6000 واگن مسافری و 350 لکوموتیو به شکل مشترک میان شرکت‌های روسی و ایرانی کلید خورد.

 برای مشخص شدن بزرگی این قرارداد کافی است ببینیم که تاکنون در کل ناوگان ایران تنها 28 هزار واگن فوری فعال بوده و با این قرارداد رشدی 70 درصدی در این حوزه به وجود می‌آید. تعداد کل واگن‌های مسافری 2200 واگن بوده که با اجرای این توافق گشایشی مهم و رشدی حدود 50 درصدی به ثبت خواهد رسید.

 

 تعیین قیمت میوه‌ها برای شب یلدا

 در آستانه شب یلدا امروز کشف قیمت عمده‌فروشی محصولات کشاورزی در میدان مرکزی میوه و تره‌بار تهران انجام و مقرر شد که این قیمت‌ها تا سوم دی ‌ماه تغییر نکند.

 بر اساس جلسه اتحادیه‌های بخش خصوصی و مسئولان بخش دولتی مقرر شد قیمت 54 قلم انواع میوه، سبزی و صیفی در میدان مرکزی میوه و تره‌بار کشف، تصویب و اعلام شود. همچنین مقرر شد قیمت‌های مذکور تا سوم دی ماه تغییر نکند تا تقاضای ناشی از شب یلدا برای این محصولات فروکش کرده و به حالت طبیعی بازگردد.

 بنا بر اعلام قیمت میوه‌هایی مانند انار از 3000 تومان به عنوان قیمت کف تا 8000 تومان به عنوان قیمت ممتاز در نظر گرفته شده و از سوی دیگر نیز هندوانه از 1200 تومان تا 2500 تومان به عنوان هندوانه ممتاز کشف قیمت شده است البته نرخ ممتاز در میوه‌ها مربوط به میوه و تره‌بار دست‌چین شده، جدا شده و لوکس است که در این صورت به عنوان مثال برای انار حداکثر و سقف قیمت کشف شده 5500 تومان و برای هندوانه 2000 است.

 همچنین میوه‌های پرمصرفی مانند پرتقال جنوب از 3000 تومان تا سقف 4500 تومان و پرتقال شمال از 800 تومان تا 1500 تومان، سیب زرد از 1000 تومان تا 3000 تومان و سیب قرمز از 1000 تا 2500 تومان، کیوی از 1500 تا 2500 تومان، نارنگی انشو از 1500 تا 3500 تومان و دیگر انواع نارنگی نیز پایین‌تر از این سقف قیمتی در نظر گرفته‌ شده‌اند.

 

 بسته اینترنت خود را راستی‌آزمایی کنید

 در شرایط و روزهایی که مباحث مرتبط با بودجه، مالیات و قیمتها... در صدر اخبار مطرح و در حال بررسی شدن هستند، چندی است خبر اجرای طرح غیرحجمی کردن اینترنت هم در سایتها و از سوی کاربران و کارشناسان حوزه ارتباطات در حال بررسی و نقد شدن است؛ طرحی که علی رغم تبلیغات وسیعی که پیرامون آن انجام شد اما به نظر می‌رسد که هنوز نتوانسته آن طور که باید رضایت کاربران را جلب کند؛ علت آن هم وجود سقفی برای مصرف کاربران است.

 در چنین شرایطی کاربران باید علاوه بر حجم مصرفی خود نگاهی هم به سنجش سرعت بسته خریداری شده خود داشته باشند. چرا که یکی از دغدغه‌های همیشگی کاربران بسته‌های اینترنتی، احتمال کمتر بودن حجم دریافتی نسبت به حجم خریداری شده است؛ امری که با واکنش وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات هم روبه رو شد و آذری جهرمی با اشاره به اعلام اسامی و اعتراضات مربوط به کم‌فروشی اینترنت اظهار کرد: گزارش سازمان تنظیم مقررات رادیویی تهیه و ارائه شده است.

 در هر حال کم‌فروشی اینترنت یکی از مسائلی است که همواره کاربران شرکت‌های اینترنتی مدام خود را با آن روبه‌رو می‌بینند؛ این در حالی است که علاوه بر راهکارهایی که برای کاهش مصرف مشترکان وجود دارد، مشترکان می‌توانند سرعت بسته خریداری شده را هم راستی آزمایی کنند.

 با توجه به اهمیت موضوع سنجش سرعت و کیفیت اینترنت پرسرعت، سامانه های ایجاد شده توسط اپراتورها در این بخش ساماندهی شده است که به منظور سنجش سرعت و کیفیت، مشترکین می توانند اپراتور سرویس دهنده خود را در این بخش انتخاب و نسبت به سنجش پارامترهای سرویس خود اقدام کنند.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 201
بانک سپه ، نخستین بانک ایرانی نشان بانک ، شروع یک زندگی دیجیتال طرح آرامش پست بانک ایران