زندگی بهادار تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 514451 تاریخ : 1399/03/26-10:08:07
,8,
ادامه روند صعودی بورس تا زمان تداوم واگذاری دارایی های دولت

ادامه روند صعودی بورس تا زمان تداوم واگذاری دارایی های دولت

یک کارشناس بازار سرمایه با تاکید بر اینکه بورس همچنان نخستین بازار برای سرمایه گذاری محسوب می شود، افزود: به نظر می رسد روند معاملات بورس تا زمان تداوم واگذاری دارایی های دولت، صعودی باقی بماند، اما این رشد مانند دو ماه گذشته به صورت متداوم نخواهد بود.

به گزارش بانک و صنعت، بهزاد احمدی نسب به مزایای سرمایه گذاری در بورس اشاره کرد و افزود: مزایای سرمایه گذاری در بورس قابل مقایسه با دیگر بازارها نیست، بازارهایی مانند سکه و ارز با ریسک هایی مانند نقدشوندگی، نگهداری و سرقت مواجه هستند در حالی که با چنین مسایلی در بازار سرمایه مواجه نیستیم و این بازار در بین سرمایه گذاران به عنوان بازاری ایمن تلقی می شود.

وی ادامه داد: با توجه به وجود دلالان متعدد در بازار سکه و ارز، سرمایه گذاری در این بازارها سخت و با برخی از مشکلات همراه خواهد بود در حالی که در بازار سرمایه اگر سرمایه گذار سهم خوبی را برای سرمایه گذاری انتخاب کند به راحتی می تواند سهام در اختیار خود را در هر زمان که اراده کرد به پول نقد تبدیل کند.

احمدی نسب با اشاره به سرمایه گذاری در بازار مسکن اظهار داشت: بازار مسکن نسبت به دیگر بازارها نیازمند حجم عظیمی از نقدینگی است و افراد زیادی از چنین سرمایه ای برای سرمایه گذاری در این بازار برخوردار نیستند.

این کارشناس بازار سرمایه خاطرنشان کرد: با توجه به رشد بی سابقه ای که در دو ماه گذشته در بورس شاهد بودیم اکنون سطح توقعات سرمایه گذاری در این بازار افزایش یافته و سرمایه گذاران با کوچکترین اصلاحی در این بازار از ترس از دست دادن سرمایه های خود به سمت فروش پیش خواهند رفت که این موضوع زمینه ایجاد هیجان و نوسان های سنگین در بازار را فراهم خواهد کرد.

وی اظهار داشت: امیدواریم دولت در این زمینه و به منظور جلوگیری از هیجانات کاذب و ریزش شاخص بورس اقدامات لازم را در راستای ایجاد فرهنگ سازی برای سرمایه گذاری در دستور کار قرار دهد و این موضوع را برای سرمایه گذاران تفهیم کند که بازار سرمایه نمی تواند در کوتاه ترین زمان ممکن بازدهی 60 درصدی را در اختیار آنها قرار دهد.

این کارشناس بازار سرمایه به عوامل تاثیرگذار در رشد اخیر شاخص بورس تاکید و بیان کرد: در چند وقت اخیر به دنبال افزایش قیمت دلار، کاهش ارزش پول ملی و حمایت دولت زمینه اقبال سرمایه گذاران به بورس و ورود افسار گسیخته نقدینگی به سمت این بازار فراهم و این موضوع منجر به رشدهای پرشتاب و لحظه ای شاخص بورس و ایجاد بازدهی های سنگین در بورس شد.

احمدی نسب گفت: سرمایه گذاران باید این موضوع را مدنظر قرار دهند که بازار سرمایه ممکن است با برخی از نوسان ها همراه باشد اما معقول ترین میزان بازدهی در کوتاه مدت بین 60 تا 70 درصد است و سرمایه گذاران نباید به سرعت تصمیم به عرضه سهام در بازار بگیرند.

وی با بیان اینکه سهم های بنیادی از شانس بیشتری برای رشد برخوردارند و به طور حتم صعودی خواهند بود، گفت: رشد شاخص بورس تا آبان با شیب تند ادامه دار است اما بعد از آن تا پایان سال روند صعودی بازار با نوسان های بسیار همراه می شود که انتظار داریم در آن زمان دولت برای جلوگیری از خروج نقدینگی های موجود در بازار ورود کند.

احمدی نسب خاطرنشان کرد: اگر دولت بخواهد یکباره از حمایت بازار سرمایه دست بکشد و دیگر به دنبال ایجاد جذابیت برا سرمایه گذاری در این بازار نباشد، نقدینگی هایی که اکنون در حال ورود به بورس هستند به دیگر بازارها ورود می کنند که این موضوع می تواند خطرات بسیاری را برای بازار سرمایه و اقتصاد کشور به همراه داشته باشد.

این کارشناس بازار سرمایه افزود: در صورت ورود سرمایه های مردم به سمت بازار مسکن، طلا و سکه افزایش قیمتی ایجاد می شود که دیگر قابل کنترل نیست و قیمتی که در بازار مسکن به طور متوسط متری بین 10 تا 12 میلیون تومان یکباره تا 25 میلیون افزایش می یابد.

وی با بیان اینکه باید حجم خروج نقدینگی از بورس مورد کنترل قرار گیرد تا باعث ایجاد شوک به بازار نشود، گفت: باید تدابیری اتخاذ شود تا همه سرمایه های وارد شده به بورس به سمت دیگر بازارها ورود نکند، این موضوع، هنر دولت است که باید برای حمایت نقدینگی برنامه ریزی های لازم را در دستور کار قرار دهد.

احمدی نسب اظهار داشت: تاکنون حمایت دولت از بورس خوب بوده اما سازمان بورس باید کمک کند تا سرمایه گذاران تازه وارد از طریق صندوق های سرمایه گذاری و شرکت های سبدگران به سمت بورس ورود کنند.

این کارشناس بازار سرمایه خاطرنشان کرد: در این زمینه حمایت از سمت سازمان بورس کم بوده اما حمایت دولت در چند وقت اخیر از بورس مطلوب بوده و تصمیمات درستی را برای ورود سرمایه ها به سمت این بازار اتخاذ کرده است.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 212
بانک سپه ، نخستین بانک ایرانی نشان بانک ، شروع یک زندگی دیجیتال طرح آرامش پست بانک ایران