در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم تعهدی به ضمانت ملل بانک پارسیان خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 519084 تاریخ : 1399/06/17-16:09:27
,17,
آخرین وضعیت صادرکنندگان تعلیق شده/ گشایشی رخ نداده است

رییس کنفدراسیون صادرات ایران تشریح کرد

آخرین وضعیت صادرکنندگان تعلیق شده/ گشایشی رخ نداده است

رییس کنفدراسیون صادرات ایران می گوید، پیگیری وضعیت صادرکنندگانی به که به دلیل ایفا نکردن تعهدات ارزی با تعلیق کارت های بازرگانی مواجه شده اند، ادامه دارد.

به گزارش بانک و صنعت، محمد لاهوتی اظهار کرد: در ماه های گذشته یکی از اصلی ترین مسائلی که در مسیر فعالیت صادرکنندگان محدودیت به وجود آورده بحث ایفای تعهدات ارزی و بازگشت ارز حاصل از صادرات است. با توجه به تداوم تحریم ها و شیوع ویروس کرونا، صادرکنندگان این خواسته را داشتند زمان اعلام شده برای بازگشت ارزها تمدید شود اما بانک مرکزی این خواسته را رد کرد و در پایان تیر ماه، میزان تعهد ارزی ایفا شده، محاسبه شد.

به گفته وی، از همان زمان تعدادی از شرکت ها و صادرکنندگان فعال در فضای اقتصادی کشور به دلیل عدم ایفای تعهدات ارزی با جریمه هایی چون تعلیق کارت های بازرگانی مواجه شدند که برای آنها مشکلاتی را به وجود آورد.

رییس کنفدراسیون صادرات ایران با بیان اینکه از همان زمان اتاق بازرگانی پیگیری شرایط صادرکنندگان تعلیق شده را آغاز کرد، توضیح داد: پس از آنکه بانک مرکزی، فهرست این صادرکنندگان را در اختیار اتاق قرار داد، به شکل هفتگی جلساتی با تعدادی از این صادرکنندگان برگزار شد تا دلایل تعلیق و مشکلات آنها به طور کامل بررسی شود. خوشبختانه در همین مدت، تعدادی از شرکت ها و صادرکنندگانی که تعلیق شده بودند با پیگیری مشکلات، رفع تعلیق شده و کار خود را از سرگرفتند.

لاهوتی ادامه داد: در کنار جلسات اتاق بازرگانی، جلساتی نیز کمیته ویژه سازمان توسعه تجارت در حال برگزاری است که با حضور نمایندگان دولت اشکالات و دغدغه های فعالان اقتصادی، مورد بررسی قرار گیرد و در یکی از این جلسات، نمایندگان اتاق بازرگانی نیز حضور داشتند. توقع این است که با شنیدن مشکلات صادرکنندگان و با توجه به واقعیت های اقتصادی که کشور امروز با آنها درگیر است، راه هایی برای کاهش مشکلات و تعلیق کارت ها پیش بینی شود.

به گفته وی، در این زمینه اولویت با این است که شرایط صادرکنندگانی که نتوانسته اند ارز خود را بازگردانند به طور دقیق بررسی شود و علت و چرایی موضوع ریشه یابی شود.

عضو اتاق بازرگانی تهران در پاسخ به این سوال که آیا بانک مرکزی چراغ سبزی برای بازگشت گزینه واردات در ازای صادرات نشان داده نیز گفت: جز راهکار محدودی که در رابطه با کالاهایی خاص و برای شرکت هایی محدود باز شده تا بتوانند ارز خود را به شکل تهاتری با کالاها بازگردانند، هنوز گشایش دیگری رخ نداده و این خواسته صادرکنندگان مسکوت مانده است.

به گزارش ایسنا، پس بانک مرکزی اعلام کرد صادرکنندگان که تعهدات ارزی مربوط به سال های گذشته خود را تا پایان تیر ماه ایفا نکنند با مجازات هایی مانند تعلیق کارت های بازرگانی مواجه می شوند، صادرکنندگان از دولت خواستند با توجه به شرایط اقتصادی کشور، این مهلت را تمدید کند که با موافقت مواجه نشد.

در هفته های گذشته، میان بانک مرکزی و اتاق با