صدور کدبورسی و احراز هویت سجام خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت همراه بانک تمام عیار
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 519687 تاریخ : 1399/06/27-15:50:08
,17,
آخرین جزئیات از ترخیص و دپو خودرو در گمرک

آخرین جزئیات از ترخیص و دپو خودرو در گمرک

معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران همزمان با پایان ترخیص خودروهای دپو شده در گمرکات و اتمام مهلت ترخیص این خودروها، آخرین وضعیت این خودروها را اعلام کرد.

به گزارش بانک و صنعت، مهرداد جمال ارونقی گفت: طبق آمار قبلی ارائه شده از 12 هزار و 261 دستگاه خودروی سواری وارد شده به گمرکات کشور، تعداد 7153 دستگاه خودرو به استناد مصوبه 16 دیماه 1397 هیئت وزیران و اصلاحیه های بعدی آن ترخیص و نزدیک به 5108 دستگاه خودروی سواری در گمرکات کشور دپو شده بود.

طبق اعلام معاون گمرک ایران بر اساس بررسی ها و آمار اخذ شده از گمرکات اجرائی آخرین وضعیت خودروهای دپو شده در پایان مهلت مصوبه به شرح زیر است:

1- از تعداد 1048دستگاه خودروی سواری پروانه شده و ترخیص نشده، نسبت به ترخیص 1000 دستگاه خودرو اقدام و 48 دستگاه از این خودروها بدلیل وجود پرونده و لزوم رسیدگی بیشتر توسط مراجع رسیدگی کننده، موفق به خروج از گمرک نشدند.
2- از تعداد 340 دستگاه خودروی سواری اظهار شده لیکن پروانه نشده تا پایان مصوب? مربوطه، 340 دستگاه با رعایت مقررات مربوطه ترخیص شده است؛ همچنین نسبت به ترخیص 170 دستگاه خودروی سواری دیگر حائز شرایط که دارای ثبت سفارش معتبر و تأیید منشأ ارز می باشند توسط گمرکات اقدام شده است.
3- از تعداد 227 دستگاه خودروی موجود در گمرک خرمشهر (منطق? آزاد اروند) که با توجه به آمار قبلی، 73 دستگاه سفارش آمریکا و 154 دستگاه بالای 2500 سی سی بوده اند، نسبت به ترخیص 144 دستگاه خودرو جهت تردد در منطق? مزبور و با رعایت مقررات مربوطه اقدام شده و خودروی دیگری از این گروه ترخیص نشده است.
4- درخصوص خودروهای موجود در گمرکات قبل از تاریخ 23 شهریورماه 1393 به تعداد 104 دستگاه، صرفاً سه دستگاه ترخیص و در خصوص مابقی، صاحبان کالا جهت انجام تشریفات گمرکی و ترخیص کالا ، به گمرک مراجعه نکرده اتد؛
5- از تعداد 2 هزار و 289 دستگاه خودروی مطرح رسیدگی در مرجع قضایی، با توجه به صدور رای برای ترخیص 668 دستگاه خودروی سواری، نسبت به ترخیص این تعداد خودرو اقدام گردید.
6- درخصوص مابقی خودروهای فاقد ثبت سفارش یا ثبت سفارش ابطال شده نیز امکان اظهار به گمرکات اجرایی مقدور نبوده و لذا اظهاری صورت نپذیرفته است.

با توجه به موارد اعلام شده تا پایان آخرین روز از مصوبه و تمدیدی? آن ، تعداد 2325 دستگاه خودروی سواری از مجموع 5108 دستگاه خودروی سواری دپو شده در گمرکات کشور ترخیص قطعی و 2783 دستگاه خودرو امکان ترخیص پیدا نکردند که تعدادی از خودروهای باقیمانده دارای پروند? قضایی می باشند. بدیهی است انجام تشریفات گمرکی و ترخیص خودروهای دارای پرونده قضایی که رأی قطعی برائت آنها از سوی مراجع رسیدگی کننده صادر می گردد، مشمول قید زمانی برای ترخیص نبوده و ترخیص این خودروها با رعایت سایر مقررات بلامانع است.

ارونقی همچنین با اشاره به بخشنامه اخیر دفتر واردات درخصوص اعمال مقررات متروکه درخصوص خودروهای باقیمانده که پرونده آنها در مراجع رسیدگی کننده مطرح رسیدگی نمی باشد تأکید کرد لازم است صاحبان خودروهای مزبور در اسرع وقت جهت تعیین تکلیف خودروهای اشاره شده (مرجوعی) با رعایت مقررات مربوطه اقدام نمایند چرا که گمرکات موظفند وفق مقررات درخصوص مورد اقدامات قانونی لازم را انجام دهند.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 193
نحستین ، بزرگترین شد قرعه کشی موبایلت اپلیکیشن پرداخت صاپ طرح آرامش پست بانک ایران