از جیب آینده صدور کدبورسی و احراز هویت سجام خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت همراه بانک تمام عیار
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 515105 تاریخ : 1399/04/09-10:22:12
,5,
اختصاص 450 میلیون لیتر گازوئیل صادراتی به مرزنشینان

با هدف کاهش قاچاق سوخت و رونق مناطق مرزی مصوب شد؛

اختصاص 450 میلیون لیتر گازوئیل صادراتی به مرزنشینان

هیات دولت دیروز سهمیه 450 میلیون لیتر گازوئیل صادراتی به مرزنشینان را تصویب کرد که بر اساس آن به هر خانوار مرزنشین سالانه 1500 لیتر سوخت تعلق می گیرد که پول آن پس از صادرات توسط شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی به حساب آنها واریز می شود.

به گزارش بانک و صنعت، بحث تخصیص سوخت به مرزنشینان از سال ها قبل مطرح بوده و در نهایت مقرر شد تا به ازای هر مرزنشین هر ماه یک هزار و 500 لیتر سوخت اختصاص داده شود.

روز گذشته نیز، با تصویب دولت و با هدف ارتقای توان اقتصادی ساکنین روستاهای مرزی شعاع (20) کیلومتری مرز و تخصیص سهمی از درآمدهای حاصل از صادرات زمینی فرآورده های نفتی، سهمیه فروش سوخت به مرزنشینان تعیین شد.

به موجب این تصمیم، از ابتدای سال 1399، سهمیه کل سوخت نفت گاز تخصیصی به ساکنین روستاهای مرزی مشمول این تصویب نامه، در سال، برابر 450 (ماهانه برابر با 5/37) میلیون لیتر نفت گاز خواهد بود و سهمیه هر خانوار مرزنشین مشمول این تصویب نامه، در سال حداکثر 1500 لیتر نفت گاز (مجموعاً در سقف مذکور) تعیین می شود.

البته در ابتدای اجرای این طرح، در سال های گذشته و بدون تشریفات قانونی این میزان سوخت به مدت 2 سال با ارتباطات ویژه به برخی از افراد در قالب حواله های سوخت واگذار شد.

اما بر اساس مصوبه هیات دولت و برای جلوگیری از این اتفاق، شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران به نمایندگی از کلیه خانوارهای مشمول، اقدام به صادرات سهمیه نفت گاز آنها از مرزهای زمینی می کند و 20 درصد از ارزش ریالی صادرات را در سقف مقرر به صورت ماهانه به حساب تعیین شده به نام سازمان هدفمندسازی یارانه ها نزد خزانه داری کل کشور به عنوان (سهمیه مرزنشینان) واریز می کند.

سازمان هدفمندسازی یارانه ها نیز مکلف است نسبت به واریز 80 درصد منابع مذکور به حساب خانوارهای تحت پوشش و نیز واریز 20 درصد این منابع به حساب تعیین شده وزارت کشور نزد خزانه داری کل کشور اقدام و گزارش آن را به سازمان برنامه و بودجه کشور و وزارت کشور ارائه کند.

با این تصمیم، رانت هایی که به واسطه حضور دلالان در مناطق مرزی ایجاد می شد، متوقف می شود زیرا سهمیه سوخت تنها به خانوارهای مرزنشین تعلق خواهد گرفت.

اعطای مجوز صادرات رسمی سوخت به مرزنشینان (تا شعاع 20 کیلومتر)، سبب کاهش قاچاق فرآورده های نفتی از کشور و جلوگیری از مهاجرت مرزنشینان می شود و درآمد حاصل از فروش مواد سوختی توسط مرزنشینان نیز براساس دستورالعمل ابلاغیه، تحت نظارت کمیته های نظارتی به حساب بانکی سرپرست خانوارها واریز می شود و این مصوبه سلامت صادرات و فروش سوخت در مرز را تضمین می کند.

بر این اساس، واریز سود به حساب مرزنشینان از اواخر سال 1397 شروع شده و تاکنون 10 مرحله پرداخت شده است.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 198
!تسهیلات شما آماده است اپلیکیشن پرداخت صاپ پست بانک ایران