صدور کدبورسی و احراز هویت سجام خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت همراه بانک تمام عیار
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 519163 تاریخ : 1399/06/18-16:49:57
,17,
احتمال ورود 10 هزار میلیارد از صندوق توسعه ملی به بورس

احتمال ورود 10 هزار میلیارد از صندوق توسعه ملی به بورس

در حالی قرار است از ابتدای هفته آینده بخشی از منابع صندوق توسعه ملی وارد بازار سرمایه شود که احتمالا حدود 10 هزار میلیارد تومان و از محل حساب های ریالی صندوق در بانک ها خواهد بود.

به گزارش بانک و صنعت، بعد از شرایطی که برای بازار بورس در هفته های اخیر پیش آمد اخیرا، قالیباف - رییس سازمان بورس - اعلام کرد که با پیگیری های وزیر اقتصاد به دنبال انتقال یک درصد از منابع صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار هستند و از مدت ها قبل به دنبال این ماجرا بوده اند.

در حالی این اعلام مقامات بورس ابهامات بسیاری را با خود به همراه داشت که امروز (سه شنبه) ربیعی - سخنگوی دولت - بدون اشاره به مبلغ یا جزئیات کاملی از منابع ورودی از صندوق توسعه ملی به بورس اعلام کرد که «سپرده گذاری یک درصد از دارایی صندوق توسعه ملی از ابتدای هفته بعد در صندوق تثبیت بازار انجام خواهد شد که می تواند موجب پایداری بازار سرمایه و بورس شود».

اما تاکنون در اظهارات مقامات مربوطه مشخص نشده که دقیقا قرار است یک درصد از کدام بخش از صندوق وارد بورس شود، آیا منظور یک درصد از دارایی های آن است یا یک درصد از سپرده گذاری ریالی یا یک درصد از منابع موجود؟ یا به صورت برداشت از محل ارزی صندوق که هر یک می تواند اختلاف قابل توجهی با یکدیگر داشته باشد.

با این وجود، پیگیری های ایسنا از این حکایت دارد که طبق مذاکرات صورت گرفته فعلا قرار است این منابع از حساب های ریالی صندوق توسعه ملی نزد بانک ها تامین و احتمالا نزدیک به 10 هزار میلیارد تومان خواهد بود.لذا تغییر در این تصمیم برای منابع بعید نیست.

نگاهی به وضعیت سپرده های ریالی صندوق توسعه ملی

اما جریان منابع ریالی صندوق توسعه ملی که هر ساله بخشی از درآمد نفت به آن واریز می شود، از منابع آن به ورت ریالی و ارزی به صورت تسهیلات در اختیار متقاضیان مشمول قرار می گیرد. این در حالی است که از ابتدا بخشی از منابع براساس تکالیف قانونی به صورت تسهیلات ریالی اختصاص پیدا می کرد که طبق قوانین بودجه سنواتی تا انتهای سال 1393 از طریق انعقاد قرارداد عاملیت ریالی با بانک های عامل پرداخت شد. اما از ابتدای سال 1394 و در اجرای حکم ماده (52)قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (2) صندوق نسبت به سپرده گذاری ریالی در بانک های دولتی و خصوصی جهت اعطای تسهیلات ریالی به طرح های اقتصادی موضوع این حکم اقدام کرد.

گزارش صندوق توسعه ملی از این حکایت دارد در سال های 1390 تا 1393 از محل قراردادهای عاملیت ریالی که براساس نظام نامه ضوابط و شرایط اعطای تسهیلات ریالی به متقاضیان از محل صندوق توسعه ملی پرداخت شده است، حدود 11 هزار و 800 میلیارد به طرح ها و پروژه های معرفی شده از طرف بانک های عامل اختصاص و به حساب آنها واریز شده است که تا پایان خردادماه سال گذشته 9600 میلیارد تومان بابت اصل تسهیلات دریافتی به صندوق بازدریافت شده و 2100 میلیارد تومان نزد بانک ها به عنوان اصل تسهیلات جاری باقی مانده است .

همچنین از ابتدای سال 1394 در اجرای حکم قانونی نسبت به سپرده گذاری در بانک های دولتی و خصوصی جهت تسهیلات ریالی اقدام کرده که میزان اعتبار مصوب شده بابت سپرده گذاری در راستای اجرای این قانون در بانک های دولتی و خصوصی در سه ماه اول پارسال در مجموع 400 میلیارد تومان به متقاضیان اختصاص یافته که با احتساب مبالغ اختصاص یافته قبلی سرجمع منابع تخصیص یافته به متقاضیان از ابتدای سال 1394 تا پایان خردادماه سال گذشته به حدود 20 هزار میلیارد تومان می رسد که قسمتی از اصل این تسهیلات به صورت کامل به صندوق بازپرداخت شده و قسمتی دیگر به عنوان تسهیلات جاری در اختیار متقاضیان قرار دارد.

طبق گزارش صندوق توسعه ملی میزان کل سپرده گذاری ریالی انجام شده توسط صندوق توسعه ملی در بانک های دولتی و خصوصی از ابتدای سال 1394 تا انتهای خردادماه سال 1398 در اجرای قوانین مربوط به ماده 52 قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (2)، بند الف تبصره 18 قانون بودجه و قانون حمایت از توسعه و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری معادل 40 هزار میلیارد تومان است که در تاریخ 31 خردادماه سال گذشته مانده اصل این سپرده ها نزد بانک ها مبلغی حدود 27 هزار میلیارد تومان بوده است.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 192
نحستین ، بزرگترین شد محله ویلایی پرنیان اپلیکیشن پرداخت صاپ طرح آرامش پست بانک ایران