سازمان خصوصی سازی خانه پارسیان ، عبور از رمز عبور خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت یک سرویس خوب؛ سرآغاز پیروزی همراه بانک تمام عیار نقش فناوری اطلاعات در تحقق افق 1404 ایران بیمه تجارت نو موسسه اعتباری کوثر
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
شماره: 453075 تاریخ : 1398/01/26-16:35:38
,8,
احتمال عبور بازارسرمایه از بازارهای موازی

مدیرعامل کارگزاری بانک آینده مطرح کرد:

احتمال عبور بازارسرمایه از بازارهای موازی

احمد اشتیاقی در بررسی دلایل روند رو به رشد قیمت سهام شرکت ها، اتفاق حاضر را برآیند مجموعه عوامل مختلفی دانست و گفت: نخستین عامل در بروز این رشد چشمگیر به جاماندگی بازارسرمایه از بازارهای موازی باز می‌گردد، بر همین اساس، اکنون بازارسرمایه در حال به روز کردن و جبران این فاصله است.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت، شاخص بورس تهران امروز طی یک جهش فوق‌العاده پنج هزار و 721 واحد دیگر به پیش رفت و ضمن ثبت رکوردی جدید در تاریخ بازار سهام کشور، با رد شدن از مانع ذهنی 197 هزار واحد، خود را به سطح 201 هزار واحدی رساند. کارشناسان در خصوص دلایل این اتفاق نظرات متفاوتی دارند. دراین میان احمد اشتیاقی، مدیرعامل کارگزاری بانک آینده در خصوص روند فعلی شاخص و با اشاره به سکون بازار های غیر مولد گفت: در نظر داشته باشید دلار تنها عاملی است که می‌تواند برای سرمایه‌گذاران در بازار موازی ایجاد انگیزه کند؛ در این بین بازارهای دیگری مانند مسکن و سپرده بانکی دیگر جذابیت زیادی برای سرمایه‌گذاران ندارند. بازار دلار هم با توجه به محدودیت‌ها و شرایطی که دارد و قیمتی که پیدا کرده است، دیگر جای مناسبی برای ورود سرمایه‌گذاران به نظر نمی‌رسد؛ بنابراین در شرایط کنونی بازارسرمایه محلی جذاب برای ورود سرمایه‌ها به حساب می‌آید.

این فعال بازارسرمایه، عامل دوم در بروز این رشد تاریخ‌ساز را ارائه گزارش‌ یکساله شرکت‌ها عنوان کرد و گفت: عملکردهای 12 ماهه شرکت‌ها مناسب بود و این موضوع  اقبال سرمایه گذاران به بازار سرمایه را افزایش داد.

مدیرعامل کارگزاری بانک آینده، پیش‌بینی افزایش نرخ نیمایی را از دیگر عوامل موثر در رشد بازار عنوان کرد و افزود: این موضوع به تکرار سودآوری شرکت‌های بورسی در سال جاری کمک زیادی می‌کند. پیش بینی فعالان بازار سرمایه بر این است که این امکان وجود دارد تا این نرخ در شرایطی به 12 هزار تومان هم افزایش پیدا کند.

اشتیاقی، عامل دیگر در خصوص این اتفاق را اثر رویکرد جدید بانک مرکزی در نرخ سود سپرده دانست و گفت: با اعلام بانک مرکزی در خصوص کاهش نرخ سود سپرده و حتی ارایه لایحه‌ای به مجلس در خصوص کاهش هم زمان نرخ سود سپرده و تسهیلات، کمک خوبی به رونق بورس شده است.

به گفته این کارشناس بازار سرمایه فراهم شدن شرایط ایجاد بازار متشکل ارزی، موضوع دیگری است که سبب می شود نرخ دلار کنترل شود این موضوع نیز تمایل سرمایه گذاری در بازاری غیر از بازار ارز را افزایش داده است.

وی اضافه کرد: برآیند این عوامل سبب ایجاد شرایط خوبی در سال جاری شده و به نظر می‌رسد با توجه به این شرایط  بازارسرمایه در سال جاری بتواند نسبت به بازارهای موازی بازدهی بیشتری برای سرمایه‌گذاران ایجاد کند.

اشتیاقی در ادامه به عوامل محدودکننده‌ای چون وجود ریسک‌های سیاسی در شرایط بازار سرمایه اشاره و تصریح کرد: در این شرایط اگر با ریسک‌های سیاسی موجود رو به رو نبودیم، می‌توانستیم شاهد رشد بهتری نیز در این بازار باشیم.ارسال به دوستان با استفاده از:
Memory usage: 158
موج جایزه رو بگیر! رمزت رو فریاد بزن موسسه اعتباری ملل بیمه جامع مجتمع های مسکونی بیمه پارسیان اقشار جدید برخوردار از حمایت های تأمین اجتماعی بانک صنعت و معدن پست بانک ایران بانک خاورمیانه