سازمان خصوصی سازی آینده برای همه؛ انواع سپرده و تسهیلات خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت یک سرویس خوب؛ سرآغاز پیروزی نقش فناوری اطلاعات در تحقق افق 1404 ایران به دست مهر درختی می نشانیم بانک سینا - اعتماد شما سرمایه ماست بیمه تجارت نو موسسه اعتباری کوثر
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi

ارسال خبر در کانال تلگرام

  • | انصراف
شماره: 352099 تاریخ : 1397/04/20-12:01:34
,17,
احتمال سوءاستفاده از کارت‌های بازرگانی یکبار مصرف در صادرات

رئیس کل گمرک ایران در نشست مدیران ستادی و اجرایی مطرح کرد:

احتمال سوءاستفاده از کارت‌های بازرگانی یکبار مصرف در صادرات

رئیس کل گمرک ایران استفاده حداکثری از ظرفیت‌های گمرک برای رفع مشکلات واحدهای تولیدی و تسهیل صادرات در شرایط تحریم را مهمترین اولویت گمرکات خواند و تأکید کرد: در شرایط فعلی احتمال سوءاستفاده از کارت‌های بازرگانی اجاره‌ای در صادرات نیز وجود دارد با اینکه تاکنون از این کارت‌ها در واردات استفاده می‌شد، اما اکنون احتمال استفاده در صادرات نیز وجود دارد.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت به نقل از روابط عمومی گمرک ایران؛ فرود عسگری در نشست مدیران ستادی و اجرایی گمرکات سراسر کشور اظهارداشت: با توجه به اینکه هدف از تحریم‌های اقتصادی علیه ایران، تولید و اشتغال است باید گمرکات اجرایی بیشترین تلاش خود را برای کمک به رفع مشکلات ناشی از تحریم از طریق تسهیل فرآیند گمرکی، ترخیص سریع و آسان کالاهای واحد های تولیدی به کار بگیرند.

رئیس کل گمرک توضیح داد: نباید ترخیص کالاهای واحدهای تولیدی در پیچ و خم فرآیندهای اداری گیر کند. همه از گمرک انتظار کمک دارند و ما با تمام قوا و حتی خارج از نوبت آماده کمک هستیم.
عسگری با قدردانی از زحمات تمامی کارکنان گمرک به ویژه در مناطق سخت و محروم گفت: بهبود معیشت کارکنان از برنامه‌های اولویت‌دار گمرک است و از معاونت توسعه مدیریت و منابع برای حل مشکلات معیشتی و رفاه کارکنان درخواست رسیدگی کرده‌ایم و این موضوع در اولویت برنامه‌های کاری این معاونت قرار دارد و من به طور منظم اقدامات انجام شده در این حوزه را شخصاً پیگیری می‌کنم.
وی با اشاره به آمار تجارت خارجی در سال 96 گفت: در 96 سال خوبی را پشت سر گذاشتیم، حجم عملیات گمرکی در ارائه خدمات بسیار بالا بود. به طوری که گمرک برای 100 میلیارد دلار کالا، خدمات گمرکی در بخش تجارت خارجی ارائه داد.
عسگری افزود: در سال گذشته 47 میلیارد دلار صادرات با رشد 6.5 درصد، 54 میلیارد دلار واردات با رشد 24.3 درصد و حدود 10 میلیون تن ترانزیت با رشد 28 درصدی داشتیم و توانستیم یکی از دستگاه‌های پیشتاز باشیم.
وی گفت: گمرک در اخذ حقوق ورودی و تأمین منابع در آمدی دولت پیشرفت داشته و از سوی رئیس جمهور و سایر مسوولان مورد تقدیر قرار گرفته است.
به گفته رئیس کل گمرک در سال 96 در مجموع 22 هزار و 300 میلیارد تومان درآمد از محل حقوق ورودی، 12 هزار و 200 میلیارد تومان درآمد حاصل از مالیات ارزش افزوده و عوارض کالاهای وارداتی و 6 هزار و 200 میلیارد تومان معافیت به واحدهای تولیدی اعطا شده است که امیدواریم در سال 97 بتوانیم تسهیلات بیشتری را جهت ارائه معافیت‌های گمرکی به واحدهای تولیدی داشته باشیم.
عسگری در ادامه گفت: سال 97 را خوب آغاز کردیم و به‌خصوص در صادرات وضعیت خوبی داریم و در واردات هم علی‌رغم کاهش واردات خودرو تنها با رشد منفی 2 درصد روبه‌رو بوده‌ایم.
رئیس کل گمرک  گفت: در سه ماهه اول سال 96، 27 هزار دستگاه خودرو وارد شد که این رقم امسال به 7 هزار دستگاه رسیده است.
عسگری با تأکید بر بهره‌گیری مناسب از تجربیات گذشته ازجمله در زمان جنگ و تحریم‌های سال 90 و 91 افزود: امیدواریم بتوانیم با استفاده از این تجربیات از تمام ظرفیت‌های گمرک برای کمک به پشت سر گذاشتن شرایط خاص و کنونی استفاده کنیم.
وی در مورد تفاوت نرخ ارز برای واردات کالاهای اساسی و‌ دارو به وجود زمینه‌هایی جهت احتمال بیش‌اظهاری اشاره کرد و گفت: گمرکات اجرایی توجه جدی به موضوع بیش‌اظهاری درباره واردات دارو و کالاهای اساسی داشته باشند.
رئیس کل گمرک توجه دقیق و کامل گمرکات به سیستم‌های الکترونیکی ارزش و تعرفه به منظور جلو گیری از بیش‌اظهاری کالا را مورد تأکید قرار داد.
عسگری همچنین گفت: کالاها باید حداقل توقف را در انبارها داشته باشند.
وی تأکید کرد: در گمرکات اجرایی از ظرفیت بازرسی و بازبینی بیشتر استفاده شود.
عسگری یکی از ابزارهای کنترلی در این زمینه را سامانه‌ها و سیستم‌های الکترونیکی موجود در گمرک دانست و گفت: در شرایط مشابه در سال 90 و 91، گمرک فاقد سیستم‌های پیشرفته کنونی بود، اما در حاضر با کمک سامانه‌های الکترونیکی و با استفاده از تصاویر ایکس‌ری می‌توانیم دقت و کنترل بیشتری داشته باشیم.
رئیس کل گمرک ایران در مورد سوءاستفاده از کارت‌های اجاره‌ای هشدار داد و گفت: احتمال استفاده از کارت‌های اجاره‌ای در صادرات نیز وجود دارد، تاکنون از این کارت‌ها در واردات استفاده می‌شد، اما اکنون احتمال استفاده در صادرات نیز وجود دارد. البته خوشبختانه وزارت صنعت در حال کنترل و بررسی همه کارت‌های اجاره‌ای است تا جلوی تخلفات ناشی از این کار گرفته شود.ارسال به دوستان با استفاده از:
Memory usage: 214
تاریخ رو چک نکن؛ چک رو نقد کن بانک صنعت و معدن هفدهمین سالگرد تاسیس بانک اقتصاد نوین پست بانک ایران موسسه اعتباری ملل بانک خاورمیانه