جشنواره 5 ستاره بانک گردشگری در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم تعهدی به ضمانت ملل بانک پارسیان خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 515399 تاریخ : 1399/04/15-09:23:16
,13,
اجرای طرح کاداستر در اراضی کشاورزی با محدودیت اعتبار مواجه است

علی رغم تکلیف برنامه ششم؛

اجرای طرح کاداستر در اراضی کشاورزی با محدودیت اعتبار مواجه است

معاون سازمان امور اراضی گفت: بر اساس برنامه ششم توسعه، وزارت جهاد کشاورزی مکلف است که کل اراضی کشاورزی شامل 20 میلیون هکتار را کاداستر کند، اما محدودیت اعتبار داریم.

به گزارش بانک و صنعت، معاون سازمان امور اراضی گفت: در کل کشور 10 هزار رأی اجرا نشده در بخش جلوگیری از تغییر غیرمجاز کاربری اراضی داریم که از این میزان حدود 3 هزار رأی، مختص اصفهان است.

صفدر نیازی افزود: متأسفانه بنگاه های معاملاتی غیر مجاز، دلالان زمین و سوداگران و در برخی موارد، تعاونی مسکن برخی از دستگاه های اجرایی، اراضی کشاورزی را بدون هماهنگی با وزارت جهاد کشاورزی خریداری می کنند و اسناد مشاعی صادر و اراضی، تفکیک می شود تا روزی، مسکن در آن جا ساخته شود.

وی اضافه کرد: با قانون حفظ کاربری اراضی، بیش از 50 هزار رأی توسط قضات صادر و اجرا شده است.

نیازی با اشاره به لزوم اصلاح این قانون افزود: طرح اصلاح این قانون در دولت مطرح است و امیدواریم در مجلس شورای اسلامی تصویب شود.

وی اضافه کرد: یکی از اصلی ترین وظایف وزارت جهاد کشاورزی، سازمان امور اراضی و حوزه زمین، نظارت و پیشگیری از ساخت و سازهای غیر مجاز در اراضی کشاورزی است.

نیازی درباره قانون جامع حدنگار (کاداستر) نیز گفت: بر اساس برنامه ششم توسعه، وزارت جهاد کشاورزی مکلف است که کل اراضی کشاورزی شامل 20 میلیون هکتار را کاداستر کند، اما محدودیت اعتبار داریم.

وی ادامه داد: بر اساس آخرین گزارش ها 13 و نیم میلیون هکتار را نقشه برداری و عکس برداری کردیم و برای هفت و نیم میلیون هکتار، کاداستر تولید شده است و برای 4 و نیم میلیون هکتار عقد قرارداد داریم و برای 3 و نیم میلیون هکتار نقشه تولید کردیم و برای دو میلیون و 202 هکتار هم نقشه یک دو هزارم، تحویل ثبت مراکز استان ها برای صدور اسناد کشاورزی شده است.

معاون سازمان امور اراضی کشور، کوتاهی برخی دستگاه ها در اجرای وظایف و محدودیت اعتبار را از علت های اصلی اجرا نشدن آرای محاکم دادگستری در اصلاح اراضی برشمرد و گفت: در کل کشور حدود 35 میلیارد تومان اعتبار برای این هدف، در نظر داریم از جمله برای اجرای حدود سه هزار رأی در استان اصفهان حدود 3 میلیارد تومان اعتبار نیاز داریم.

نیازی با اشاره به اینکه باید بنگاه های غیر مجاز ملکی بر چیده شوند، اضافه کرد: مردم باید کمک کنند و دستگاه هایی مانند بنیاد مسکن و سازمان مسکن و شهرسازی، محدوده های حریم شهرها و طرح های هادی روستاها را شفاف کنند.

وی ادامه داد: در کنار این موضوع، سازمان امور اراضی کشور سامانه 131 را دارد که همه هموطنان در هر جای کشور می توانند تغییرات کاربری غیر مجاز را به این سامانه اطلاع دهند.

نیازی گفت: در برخی موارد، شورای تأمین استان ها و قضات به عللی دستور توقف اجرای حکم را می دهند و یا در برخی موارد، تعاونی مسکن دستگاه ها هم مانع اجرای حکم می شوند.

وی افزود: در برخی موارد هم قوه قضائیه و دادستان ها، دستگاه ها را ملزم به اجرای حکم می کنند.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 205
نشان بانک ، شروع یک زندگی دیجیتال نحستین ، بزرگترین شد قرعه کشی موبایلت اپلیکیشن پرداخت صاپ طرح آرامش پست بانک ایران