صدور کدبورسی و احراز هویت سجام خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت همراه بانک تمام عیار
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 518946 تاریخ : 1399/06/15-16:13:33
,15,
اجرای طرح ترسیم نقشه راه فناوری اطلاعات کشور

در سازمان فناوری اطلاعات ایران؛

اجرای طرح ترسیم نقشه راه فناوری اطلاعات کشور

مدیرکل توسعه راهبردها و سیاست های سازمان فناوری اطلاعات از اجرای فاز نخست طرح پژوهشی ترسیم نقشه راه فناوری اطلاعات کشور و شناسایی 21 حوزه فناورانه پیشرو در این طرح آینده نگاری ICT، خبر داد.

به گزارش بانک و صنعت به نقل از سازمان فناوری اطلاعات ایران، سعید سلیمانی جزئیات طرح پژوهشی آینده نگاری و ترسیم نقشه راه فناوری اطلاعات را تشریح کرد و با بیان اینکه آینده پژوهی بستر مناسبی جهت ترسیم نقشه راه توسعه فناوری اطلاعات در کشور به شمار می رود گفت: برای ترسیم نقشه راه فناوری اطلاعات کشور در گام نخست طی اقدامی مطالعاتی 21 حوزه فناورانه پیشرو، مورد شناسایی و احصا قرار گرفت.

وی ادامه داد: سپس پرسشنامه ای با 11 سوال حول موضوع «چگونگی ایفای نقش دولت در توسعه فناوری های پیشرو» طراحی شد و با انتشار در یک بستر نرم افزاری بومی به شیوه الکترونیکی مورد پرسش قرار گرفت. پس از تحلیل و تدوین نتایج دور اول که به صورت دلفی (Delphi) انجام شد، پرسشنامه دوم نیز بر اساس پاسخ های دور اول طراحی و به همان روش میان شرکت کنندگان توزیع می شود.

سلیمانی گفت: به عبارت دیگر در دور دوم این نظرسنجی، نتایج مرحله نخست در اختیار متخصصان و خبرگان قرار می گیرد تا بتوان ضمن آگاهی ذهنی از پاسخ های مرحله قبل به همسویی و ایجاد وفاق لازم در استخراج نتایج نیز دسترسی پیدا کرد. سپس برنامه ها و سیاست های دولت برای توسعه بخش فناوری اطلاعات بر مبنای این نتایج شکل می گیرد.

وی درباره معرفی 21 حوزه فناورانه پیشرو گفت: احراز هویت و کنترل دسترسی، کلان داده، زیست الکترونیک و سلامت دیجیتال، رایانش ابری، کنترل، روباتیک و تولید، رمزنگاری، پرداخت الکترونیکی و خدمات مالی، بازی های رایانه ای و موبایلی و واقعیت افزوده، سامانه های شرکتی و دولت الکترونیکی، جرم یابی و کشف تقلب، زیرساخت، اینترنت چیزها، خدمات مکان محور، موبایل، نرم افزارهای اجتماعی، توسعه نرم افزار، متن و زبان، ویدیو و چند رسانه ای، هوش مصنوعی، تشخیص و مقابله با حملات و زنجیره بلوکی در زمره فناوری هایی مورد سنجش این طرح هستند.

مدیر کل توسعه راهبردها و سیاست های معاونت سیاستگذاری و اعتباربخشی سازمان فناوری اطلاعات ایران با بیان اینکه گزاره ها و سیاست های اجرایی دولت بر مبنای داده های طرح آینده نگاری سازمان فناوری اطلاعات ایران شکل می گیرد گفت: تمام طیف هایی که به نوعی در حوزه فناوری اطلاعات، تاثیرگذار هستند می توانند از نتایج استخراجی استفاده کنند.

سلیمانی تاکید کرد: به بیان دیگر در طرح آینده نگاری حوزه فناوری اطلاعات، نقش بازیگران کلیدی علاوه بر نهادها و دستگاه های دولتی، مجامع صنفی، اتحادیه ها، سندیکای صنعت مخابرات ایران، صاحبان صنایع، بخش خصوصی، پژوهشگران، اساتید دانشگاه، خبرگان، متخصصان و سایرین دیده شده است.

وی از اعلام نتایج فاز نخست طرح پژوهشی انجام شده طی هفته های پیش رو خبر داد و برگزاری دوره ای آن را راهکاری موثر در شناسایی اولویت ها و ایجاد راهبردهای اساسی به منظور انجام برنامه ریزی بلند مدت در حوزه فناوری اطلاعات کشور دانست.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 170
نحستین ، بزرگترین شد محله ویلایی پرنیان اپلیکیشن پرداخت صاپ طرح آرامش پست بانک ایران