در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم تعهدی به ضمانت ملل بانک پارسیان خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 518471 تاریخ : 1399/06/05-14:31:19
,5,
اجرای طرح برق امید برای اصلاح الگوی مصرف خانگی

مدیرعامل توانیر خبر داد:

اجرای طرح برق امید برای اصلاح الگوی مصرف خانگی

مدیرعامل شرکت توانیر گفت: اجرای طرح امید، با هدف اصلاح الگوی مصرف برق مشترکان خانگی به خصوص مشترکان پرمصرف اجرا می شود.

به گزارش بانک و صنعت، محمدحسن متولی زاده گفت: وزارت نیرو در سه سال گذشته، طرح های تشویقی مختلفی برای عبور از پیک بار اجرا کرده است، چرا که در تابستان مصرف برق افزایش بسیاری می یابد که در همین راستا به صنایع و کشاورزان مشوق هایی اختصاص می یابد که مصارفشان را جابه جا کنند و به ساعت های دیگری انتقال دهند.

وی افزود: با بهره گیری از همین ابزارهای تشویقی، تابستان سال گذشته و امسال را که گرمترین تابستان در طول 30 سال گذشته بود، با موفقیت پشت سرگذاشتیم و در دوسال متوالی (98 و 99) نیز تنها یک درصد رشد را تجربه کردیم، این درحالی است که در سال های گذشته رشد 5.2 درصدی نیز ثبت شده است.

به گفته متولی زاده، سال گذشته 120 هزار و امسال، 294 هزار تفاهمنامه با مشترکان صنعتی و کشاورزی به امضا رسید و بر همین اساس سال گذشته 350 میلیارد تومان پاداش به این دو گروه از مشترکان اختصاص یافت که در صورتحسابی های برقی آن ها لحاظ شد.

مدیرعامل شرکت توانیر، کسب این موفقیت را نتیجه تعامل و همکاری همه مشترکان دانست و گفت: نکته مهم دیگر آنکه در کنار کاهش رشد پیک به یک درصد، براساس آمارها مصرف برق صنایع در 5 ماه گذشته 11 درصد افزایش داشته است که نشان دهنده بالارفتن میزان تولید و رونق صنایع و افزایش بهره وری است.

این مقام مسوول با بیان این که سال گذشته 8 میلیون خانوار مشمول مشوق های برقی شدند و 106 میلیارد تومان به آن ها پاداشت اختصاص یافت، در خصوص برق امید گفت: با توجه به اجرایی شدن طرح برق امید که از دو ماه دیگر به صورت رسمی کلید خواهد خورد، همه مشترکان خانگی می توانند در آن مشارکت کنند.

مدیرعامل توانیر همچنین به وجود 30 میلیون مشترک خانگی در کشور اشاره کرد و افزود: تاکنون مشترکان خانگی کشور در دو دسته «زیر الگو» و «بیش از الگو» تقسیم بندی می شدند که هر کدام تعرفه خاص خودشان را دارند.

متولی زاده با اشاره به این که 85 درصد از مشترکان زیرالگو برق مصرف می کنند و تنها 15 درصد بالاتر از الگوهای تعیین شده مصرف دارند، اضافه کرد: در طرح برق امید مشترکان زیرالگو هم به دو دسته خوش مصرف و کم مصرف تقسیم بندی می شوند.

وی در پاسخ به پرسشی درخصوص آنکه 30 میلیون نفر مشترکی که در طرح برق امید از تخفیف صد درصدی بهای برق بهره مند می شوند، چه تعداد از مشترکان را شامل می شود؟ گفت: حدود 8 و نیم میلیون مشترک ما در این محدوده هستند و البته تا زمانی که کم مصرف باقی بمانند، از تخفیف صد درصدی بهره مند خواهند شد.

متولی زاده گفت: مشترکان خوش مصرف هم می توانند با رعایت نکاتی ساده، خود را به جرگه کم مصرف ها برسانند و از تخفیف صد درصدی بهای برق مصرفی بهره مند شوند.

این مقام مسئول با اشاره به این که تعرفه های برق پلکانی است و هرچه از میزان مصرف برق مشترکان کاسته شود، مزایای اقتصادی برای خانوارها دارد، گفت: به طور مثال اگرمشترکان 10 درصد مصرف برق خود را کم کنند، 20 درصد از هزینه برقشان کم می شود و اگر 20 درصد مصرف را کاهش دهند، شاهد کاهش 40 درصدی هزینه برق مصرفی خواهند بود.

متولی زاده درخصوص نحوه اجرای طرح نیز گفت: ما ابتدا به مردم اطلاع رسانی خواهیم که در چه گروهی از مصرف قرار دارند و سپس برای مشترکانی که در گروه های خوش مصرف و پرمصرف قرار دارند، راهکارهای کاهش مصرف برق را آموزش خواهیم داد.

مدیرعامل توانیر با بیان این که در تابستان وسایل سرمایشی و در سایر فصل های سال سیستم های روشنایی سهم عمده مصرف را دارند افزود: استفاده از لامپ های LED می تواند باعث کاهش 12 درصدی مصرف برق شود.

متولی زاده همچنین استفاده از وسایل قدیمی و پرمصرف را نیز از دیگر دلایل بالا بودن مصارف و هزینه برق خانوارها عنوان کرد و با اشاره به این که هم اکنون ارزانترین برق دنیا را داریم گفت: دولت بابت تولید برق باید یارانه بپردازد، زیرا در حالی که قیمت تمام شده برق بدون احتساب هزینه سوخت، 150 تومان و با احتساب هزینه سوخت بیش از 350 است، میانگین دریافتی ما از مشترکان بابت هرکیلووات ساعت برق مصرفی تنها حدود 80 تومان است.

وی همچنین با اشاره به برخی مزایای اجرای طرح برق امید گفت: هرچه از میزان مصرف بخشی خانگی کمتر شود می تواند به بخش صنعتی تزریق و باعث رونق تولید و صنعت شود.

متولی زاده با تاکید برآنکه برق در بخش خانگی برای رفاه و آسایش مردم مورد استفاده قرار می گیرد و ما به هیچ عنوان به دنبال کاهش سطح رفاه مردم نیستیم، افزود: همانطور که پیشتر نیز عنوان شد، با انجام راهکارهای ساده ای می توان مصرف را بهینه کرد.

مدیرعامل شرکت توانیر گفت: با مصرف هر یک کیلووات ساعت برق یک کیلوگرم CO2 تولید و درجو منتشر می شود و با توجه به بررسی های صورت گرفته با اجرای این طرح، 9 میلیارد کیلووات ساعت از مصرف برق کاسته و در ادامه از انتشار 9 میلیون تن گاز CO2 به جو جلوگیری می شود. این میزان همچنین معادل صرفه جویی یک میلیون و 800 هزار بشکه ای نفت است و جلوگیری از قطع 320 میلیون اصله درخت است.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 182
نحستین ، بزرگترین شد قرعه کشی موبایلت اپلیکیشن پرداخت صاپ طرح آرامش پست بانک ایران