در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم تعهدی به ضمانت ملل بانک پارسیان خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 515753 تاریخ : 1399/04/21-14:29:01
,5,
اجرای بزرگ ترین طرح آبرسانی دریاچه ارومیه در دولت تدبیر و امید

معاون آب و آبفای وزارت نیرو:

اجرای بزرگ ترین طرح آبرسانی دریاچه ارومیه در دولت تدبیر و امید

معاون آب و آبفای وزیر نیرو در یکی از شبکه های اجتماعی نوشت: سامانه انتقال آب به دریاچه ارومیه با ظرفیت 650 میلیون متر مکعب از سد درحال ساخت «کانی سیب» با هدف احیای این دریاچه یکی از بزرگ ترین پروژه های آبرسانی کشور است امسال و در دولت تدبیر و امید به نتیجه خواهد رسید.

به گزارش بانک و صنعت، قاسم تقی زاده خامسی با انتشار ویدئویی از خارج شدن دستگاه حفار از تونل« زاب »در صفحه اینستاگرام خود نوشت: روز پنج شنبه گذشته خروج ماشین حفار از تونل 36 کیلومتری زاب، خوشحالی مهندسان و کارگران شاغل در این پروژه را به همراه داشت.

وی ادامه داد: طرح بزرگ آبرسانی در دولت تدبیر و امید شروع و با اعتبار دو هزار و یکصد میلیارد تومان امسال به پایان خواهد رسید.

تقی زاده خامسی نوشت: برنامه ریزی شده است که آبگیری سد در شهریورماه و سامانه در بهمن ماه به بهره برداری برسد.

معاون وزیر نیرو افزود: سامانه انتقال آب به دریاچه ارومیه با ظرفیت 650 میلیون متر مکعب از سد درحال ساخت «کانی سیب» با هدف احیای دریاچه یکی از بزرگترین پروژه های آبی کشور است که امسال به نتیجه خواهد رسید.

تقی زاده خامسی پیشتر در باره دریاچه ارومیه گفته بود: وضعیت دریاچه در این دولت مناسب شده و حدود 6 میلیارد متر مکعب از سدها و رودخانه ها برای احیای آن در این سال ها رهاسازی شده است. نسبت به سال 74 نیمی از آن پر شده است و با پایان چند طرح مهم و تاثیر گذار تا پایان این دولت حال آن بهتر هم خواهد شد.

وی نوشت: امسال از سدهای استان آذربایجان غربی تاکنون یک هزارو 400 میلیون متر مکعب آب برای احیای دریاچه رها سازی شده است که دو برابر تعهد پایه است.

ستاد احیای دریاچه ارومیه طی سال 1393 و در گام نخست مطالعاتی برای احیای این دریاچه آغاز به کار کرد و در سریع ترین زمان ممکن طرح های 44 گانه نهایی برای احیای این دریاچه در دستور کار قرار گرفت.

نگین آبی آذربایجان در قالب طرح های ستاد احیا قرار است ظرف مدت 10 سال(از 1394) به تراز اکولوژیک خود برسد؛ این دریاچه از اواسط دهه 1380 شروع به خشک شدن کرد و بنابر آمار بین المللی تا سال 2015 میلادی حدود 80 درصد از مساحت آن خشک شد.

دریاچه ارومیه یک حوضه آبی بسته است که آب آن از محل بارش مستقیم و روان آب ورودی از آبراهه ها، 21 رودخانه دایمی و 39 رودخانه دوره ای سیراب می شود.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 170
نحستین ، بزرگترین شد قرعه کشی موبایلت اپلیکیشن پرداخت صاپ طرح آرامش پست بانک ایران