بیمه آسیا ، تخفیف به مناسبت هفته دولت زندگی بهادار تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 508010 تاریخ : 1398/11/28-12:53:59
,23,17,
آثار و نتایج پرداخت مالیات

آثار و نتایج پرداخت مالیات

امروزه مالیات جزیی از زندگی اجتماعی به شمار می آید و دولت برای دستیابی به اهداف خود برای پاسخگویی به نیازهای جامعه نیازمند منابع مالی است و بهترین منبع تامین هزینه های دولت را مالیات می دانند. زیرا علاوه بر آن که اتکا ی دولت را به منابع خدادادی مثل نفت که یک ثروت ملی ومتعلق به نسل های آینده می باشد کم می کند در نهایت یک شور ملی برای مشارکت همه جانبه در افراد جامعه ایجاد می کند.

بانک و صنعت، پرداخت به موقع مالیات در اجرای طرح های عمرانی و رفاهی در کشور نقش مهمی دارد و جذب درآمدهای مالیاتی دولت، راهکاری برای افزایش و حفظ ذخایر نفتی در کشور و کاهش اتکا به اقتصاد تک محصولی نفت است. دولت با توزیع متوازن درآمدهای مالیاتی و ثروت های ملی بر اساس عدالت نقش ارزنده ای در پیمودن موفقیت آمیز مسیر توسعه یافتگی دارد. دولت هر اندازه در وصول و تحقق میزان درآمد مصوب موفق باشد به همان اندازه نیز در سطح کشور اعتبارات عمرانی بیشتری برای توسعه زیر ساخت تخصیص داده می‌شود. هر چقدر مردم بیشتر با اقدامات و خدمات درآمدهای مالیاتی آشنا شوند، همکاری و مشارکت بیشتری در پرداخت به موقع مالیات خواهند داشت.
مالیات‏ها از پایدارترین و با ثبات‏ترین منابع درآمدی دولت‏ها هستند و پرداخت مالیات از مهمترین عوامل رشد و توسعه جامعه محسوب می‏شود و موجب رونق اقتصادی، تحقق عدالت اجتماعی، افزایش خدمات، عمران و آبادانی کشور می‏شود. از این رو ارتقای روز افزون نظام مالیاتی و همگام ساختن آن با دانش روز; نقش انکارناپذیری در توسعه اقتصادی کشور دارد.
دولت‏ها برای کاهش فاصله طبقاتی و شکاف میان دهک‏های اجتماع از ابزارهای باز توزیع درآمد بهره می‏گیرند که موثرترین آن‏ها در نظام‏های اقتصادی، مالیات است. نظام مالیاتی می تواند با اخذ مالیات از افراد و واحدهای اقتصادی که درآمدهای مطلوب دارند شرایط را برای بهبود معیشت اقشار کم توان جامعه فراهم و فاصله‏ طبقاتی را کاهش دهد.
یکی دیگر از آثار پرداخت مالیات سرمایه گذاری در آموزش و پرورش جوانان است. درکشور ما نیز دولت برای تقویت و تاسیس مراکز پژوهشی ، تحقیقاتی و تامین آموزش در همه سطوح نیازمند منابع مالی می باشد. از این رو دولت هرساله منابع مالی قابل توجهی را در بودجه سالانه منظور نموده و به وزارت آموزش و پرورش جهت ساخت وتجهیز مدارس، ارایه کتب درسی و استخدام نیروهای متخصص و... اختصاص می دهد . دراین راستا ، مالیات به عنوان یکی از پایدارترین و با ثبات ترین درآمد های دولت جهت پوشش هزینه های آموزش به حساب می آید.
هم چنین دولت‌ها با استفاده از ابزار دریافت انواع مالیات‌ها از افراد حقیقی و حقوقی کشور، درآمد لازم برای امنیت، بهداشت، آموزش، ایجاد زیرساخت‌ و بستر فعالیت‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری و... کشور را تأمین می‌کنند.
یکی از اساسی ترین مباحث در زمینه مالیات، اطلاع رسانی وفرهنگ سازی مالیاتی است که مردم باید درخصوص نحوه دریافت مالیات، هزینه کردن ومیزان تاثیر گذاری آن بر اقتصاد و عمران و آبادانی کشور اطلاعات و شناخت کافی داشته باشند ودر این زمینه باید به مردم اعلام شود که چرا باید مالیات بپردازند ومالیاتی که دریافت می شود به چه مصارفی می رسد. آشنایی مردم از چگونگی مصرف درآمدهای مالیاتی می تواند نقش مهمی در افزایش درآمدهای مالیاتی داشته باشد.
به‌طور قطع اقتصاد سالم، اقتصادی است که بیشتر برپایه‏ی مالیات باشد و هزینه‌های جاری و عمرانی دولت از طریق وصول مالیات تأمین شود. بنابراین لازم است با گسترش فرهنگ مالیات در سطح جامعه و تبیین نحوه مصرف مالیات، اهمیت آن در توزیع درآمد و ثروت ، ایجاد عدالت اجتماعی و از میان بردن فاصله‌های طبقاتی ، مالیات جایگزین تفکر سنتی پول نفت گردد.


سازمان امور مالیاتیارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 183
نشان بانک ، شروع یک زندگی دیجیتال طرح آرامش پست بانک ایران