تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 514344 تاریخ : 1399/03/24-15:06:45
,10028,
آثار سوگِ ناتمام در دوران کرونا می تواند اختلالات روانى ایجاد کند

مدیر خدمات حمایتی مؤسسه خیریه محک:

آثار سوگِ ناتمام در دوران کرونا می تواند اختلالات روانى ایجاد کند

گفتگوى ما از مقایسه اثرات مخرب و گاه غیر قابل جبران پاندمی کرونا بر جامعه با بلایای طبیعی شروع شد و برای اینکه به موضوع تأثیر عدم برگزاری مراسم سوگ برای درگذشتگان در دوران فاصله گذاری اجتماعى بر ناتمام ماندن عزاداری و سوگ برای بازماندگان بپردازیم، راه حل های مؤثر همدلی را در عصر تکنولوژی از نظر گذراندیم.

به گزارش بانک و صنعتبه نقل از موسسه خیریه محک، در این مسیر بهناز آسنگری مدیر خدمات حمایتی مؤسسه محک با تجربه سال ها حمایت روانی از خانواده هایی که با بیمارى سرطان فرزندشان دست و پنجه نرم مى کنند و برخی نیز کودکان شان را از دست داده اند، همراه ما بود و از دید روان شناسی به سوالات پاسخ داد. در این گفتگو مطرح شد که مؤسسه خیریه محک در زمینه آسیب شناسی موضوع سوگ کمیته ای را تشکیل داده و به صورت تخصصی به آن می پردازد. شرح این گفتگو را در ذیل می خوانید.

شیوع بیماری کرونا، چطور به بروز پدیده ای به عنوان اختلال سوگ در جامعه دامن می زند؟ در حالی امروزه روان شناسان از بروز این پدیده هشدار می دهند که معمولاً اثرات روانی شایع بعد از وقوع بلایای طبیعی به شمار می رود نه یک بیماری واگیردار. در این خصوص توضیحاتی دهید.

خسارت های ظاهری ملموس ترین پیامد در هنگام بروز بلایای طبیعی چون زمین لرزه، سیل و آتش سوزی هستند. بسیاری از آحاد مردم، سازمان های امدادی، مؤسسات مردم نهاد و خیریه ها نیز برای جبران همین خسارت های ظاهری که البته بسیار مهم نیز هستند به کمک افراد آسیب دیده می شتابند. حتی در بسیاری از موارد مشاهده می کنیم که متخصصان روان شناس نیز در مراحل وقوع آسیب روانی یا برای جلوگیری از آن وارد عمل می شوند و مداخلات مؤثری را شکل می دهند.

در پاندمی کرونا بیشتر تیم های مردمی و داوطلب بر رعایت اصول بهداشتی و تأمین نیازهای بیمارستانی بوده و در فاز بعدی نیز بر مسأله کمک معیشتی خانواده های آسیب دیده در بحران اقتصادی کرونا گام برداشتند. ولی متأسفانه آنچه که ممکن است کمتر به آن توجه شود، ضرورت مداخلات تخصصی در بدو حادثه و بازسازی روانی آسیب دیدگان در زمان شیوع این بیماری است. یکی از شایع ترین اختلالات برای بازماندگان بعد از بروز بلایای طبیعی که دامنه اثرات آن کم شباهت با شیوع بیماری کرونا در جامعه نیست، اختلال سوگ است. اختلال سوگ در ساده ترین معنی خود، زمانی به وجود می آید که افراد بنا به شرایطی نظیر خودکشی، مفقود شدن، حادثه رانندگی و ... نتوانند مراحل طبیعی که در نهایت به پذیرش این فقدان کمک می کند را طی کنند. همزمان با بیماری کرونا هم متأسفانه افرادی که عزیزان خود را به علت این بیماری یا هر علت دیگری از دست دادند به دلیل عدم امکان برگزاری مراسم خاکسپاری و عزاداری که تأثیر به سزایی در تخلیه روانی و پذیرش مرگ دارد محروم بودند. به همین دلیل است که معتقد هستیم برای مواجه با اثرات مخرب و در پاره ای مواقع اثرات غیر قابل جبران پدیده اختلال سوگ می بایست به بازسازی روانی افراد آسیب دیده پرداخت.

روزهاست شاهد ابتلای مردم زیادی در جهان به ویروس کرونا هستیم و در این بین ممکن است عزیزانی را به این علت یا دلایل دیگر از دست داده باشیم، آنچه پذیرش و تحمل این فقدان را سخت تر می کند عدم امکان برگزاری مراسم ترحیم و سوگواری است. چرا؟

پذیرش مرگ اطرافیان ذاتا برای انسان سخت و دردناک است، بنابراین در تمام اعصار انسان از روبرو شدن با واقعیت مرگ و ناتوانی خود در مقابل کنترل آن فرار کرده، اما واقعیت اینجاست که مرگ بدون اینکه از ما سوالی بپرسد به سراغ ما می آید، چه در بستر بیماری، چه با بلایا و چه با تصادف و غیره؛ در حال حاضر نیز مرگ با ویروسی به نام کرونا خود را نشان داده است.

حمایت، همبستگی و همدلی که در مراسم سوگواری از اطرافیان می گیریم آنچنان مهم و ضروری است که به ما در عبور از مرحله اولیه سوگ یعنی گذار از انکار کمک می کند. مراحل خاکسپاری و تشییع کمک می کند بپذیریم که عزیزمان دیگر نیست. در خاکسپاری به راحتی و به کفایت گریه و از عزیزمان خداحافظی می کنیم. با حمایتی که از اطرافیان دریافت می شود کم کم نیروی از دست رفته خود را بازیافته و به زندگی باز می گردیم.

در این روزها عدم برگزاری این مراسم به سوگ ناتمام برای بازماندگان می انجامد و اختلال سوگ را پدید می آورد. بنابراین شیوع این اختلال می تواند در این دوران افزایش چشم گیر داشته باشد در حالیکه شاید اصلا دیده نشود و به اهمیت آن واقف نباشیم.

بهترین جایگزین در زمانی که نمی توانیم حضور فیزیکی در مراسم یادبود داشته باشیم چیست؟

دانشمندانی مانند ملینا اسمیت معتقدند که مهم ترین عامل برای التیام سوگواری حمایت دیگران است و توصیه می شود که حتی چنانچه فرد اغلب عادت به ابراز احساست و عواطف خود با دیگران ندارد، مهم است تا درباره مصیبت پیش آمده و احساسات خود صحبت کند و آنها را در خود نریزد. مهمترین کاری که شما به عنوان یک دوست می توانید انجام دهید آن است که فقط در کنار فرد سوگوار بمانید. حال که امکان حضور در کنار یکدیگر کمتر شده است بهتر است با استفاده از ابزارهای موجود در فضای مجازی بودن و همدلی با عزیزانمان را امکانپذیر کنیم. ممکن است دقیقاً ندانید چه بگویید یا چه کاری انجام دهید، این چندان مهم نیست. اجازه ندهید این احساسات مانع حضور ( مجازی و تلفنی) شما در کنار فرد سوگوار شود. حمایت شما در این دوران بیش از هر زمان دیگری ضروری است. مهم آن است که بدانید شما قرار نیست راه حلی برای مشکلات او بیایید یا به سوال هایش پاسخ دهید این کار صرفا با کمک متخصصین این حوزه قابل انجام می باشد شما فقط باید گوش شنوایی برای او باشید، بدون آنکه بخواهید حضور خود را به وی تحمیل کنید. یادتان باشد هرگز غم و اندوه او را کوچک نشمارید و بگذارید در مورد فقدانش با شما صحبت کند و اگر دوست داشت گریه کند. شما فقط باشید.

کمی درباره تجربه محک در این زمینه برای ما بگویید؟

محک 29 سال است که در زمینه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان فعالیت می کند و در این سال ها تجربه های بسیاری در زمینه روش های همراهی و همدلی با خانواده هایی دارد که کودکان خود را از دست داده اند. از دست دادن فرزند برای خانواده ها غیرقابل باور و سخت است و محک در این مسیر می داند که در غم نمی شود تنها ماند. در همین راستا این مؤسسه با کمک واحد روان شناسی و مددکاری اجتماعی، کمیته سوگ را تشکیل داده است. در این کمیته با توجه به اهمیت و ضرورت سوگ، از نظر تخصص روان شناختی به خانواده هایی که دچار فقدان فرزند خود شده اند کمک می شود و تلاش دارد تا آنها بتوانند با کمترین آسیب روانی به زندگی خود ادامه دهند. در واقع زندگی خانواده ها با از دست دادن فرزند دچار ایستایی می شود و دغدغه این کمیته این است که این خانواده ها به خط پایه زندگی قبل از فوت کودک خود که همان پویایی پس از فقدان است، برسند. امیدواریم در آینده با گسترش فعالیت هایمان در کمیته سوگ بیشتر از قبل بتوانیم به توانمندی خانواده ها پس از یک فقدان کمک کنیم.

این را هم اضافه می کنم که محک بر اساس این تجربه که طی سال ها همراهی با کودکان مبتلا به سرطان و خانواده های آن ها به دست آمده است، برای پاسخ به یکی از دغدغه های اساسی جهان پس از کرونا که همان سوگِ نا تمام و اختلالات روحى ناشى از آن است به نوبه خود در جستجوى راه حل بوده که به زودی در این باره به اطلاع رسانی خواهد پرداخت تا همه جامعه بتوانند از آن استفاده کنند.

از صمیم قلب آرزو مى کنیم که سلامتى به جهان مان باز گردد و با تداوم حمایت ها از فرزندان کوچک محک حتى در این روزهاى سخت، آنها هم پیروز مبارزه خود با سرطان باشند.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 173
بانک سپه ، نخستین بانک ایرانی نشان بانک ، شروع یک زندگی دیجیتال طرح آرامش پست بانک ایران