تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 515934 تاریخ : 1399/04/24-12:18:43
,17,
اتفاقی بی سابقه با ورود کرونا/ 195 میلیون واحد از ساعت کار کم شد

اتفاقی بی سابقه با ورود کرونا/ 195 میلیون واحد از ساعت کار کم شد

به دلیل آسیب های ناشی از شیوع ویروس کرونا و آثاری که بر فعالیت کسب و کار داشته، حدود 195 میلیون نفر - ساعت از حجم ساعت کار شاغلان و حداقل پنج ساعت از ساعت کاری کم شده است که اتفاقی بی سابقه به شمار می رود.

به گزارش بانک و صنعت، شیوع کرونا تاثیر قابل توجهی بر فعالیت در کسب و کارها و اشتغال آن ها داشته است؛ از کاهش تولید و فروش، افزایش هزینه ها تا تعدیل نیرو و کاهش جمعیت شاغلان.

این در حالی است که از زمان شدت گرفتن و در دوره اسفند تا پایان اردیبهشت ماه به دلیل اعمال محدودیت ها، در برخی مشاغل توقف فعالیت وجود داشت و یا میزان فعالیت ها کاهش پیدا کرد، این موضوعی است که در گزارش های رسمی مرکز آمار ایران در فصل بهار به وضوح دیده می شود.

در همین رابطه بررسی گزارش مربوط به ساعت کاری شاغلان در بهار امسال نشان می دهد حجم ساعت کار انجام شده در طول یک هفته مرجع توسط جمعیت شاغل نسبت به فصل مشابه سال گذشته بیش از 195 میلیون نفر ساعت کاهش یافته است و از یک میلیارد و 121 میلیون نفر-ساعت به 926 میلیون نفر-ساعت رسیده است.

همچنین متوسط ساعات کار هفتگی نیز در این فصل نسبت به فصل مشابه سال قبل با کاهش محسوسی مواجه شده است و از 45.8 ساعت در هفته در بهار 1398 به 40.4 ساعت در هفته برای هر نفر شاغل در بهار امسال رسیده است که حاکی از کاهش محسوس ساعت کار انجام شده توسط جمعیت شاغل در فصل بهار امسال است.

آنطور که حسین زاده - رئیس مرکز آمار ایران- در این رابطه می گوید، این پدیده در سال های اخیر بی سابقه بوده است.

بطور کلی 56.1 درصد از جمعیت شاغل، 44 ساعت و بیشتر و 36.7 درصد کمتر از 44 ساعت در هفته مورد بررسی کار کرده اند و 7.2 درصد نیز در این مدت موقتا در سرکار خود حاضر نبوده اند.

این در شرایطی است که در دوره کرونا در برخی مشاغل نیز میزان فعالیت افزایش بیشتری داشته و چندی پیش انصاری-رئیس سازمان اداری و استخدامی- گفته بود که در مواردی از جمله کادر درمان و یا شهرداری ها حتی بیش از ساعت کاری خود فعالیت داشته اند، موضوعی که اخیرا در گزارش پژوهشکده آمار هم به آن اشاره شده بود؛ به گونه ای که اعلام شد در کل بخش های کسب و کار 7.9 درصد در اسفندماه و فروردین ماه و همچنین 8.7 درصد در اردیبهشت ماه حداقل یک ساعت افزایش کاری داشته است.

به هر صورت با شدت گرفتن شیوع ویروس کرونا، ساعت کاری در برخی مشاغل و از جمله برای کارکنان دولت نیز با کاهش همراه بود و چند ماهی است از هشت به هفت ساعت کاهش پیدا کرده است.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 203
بانک سپه ، نخستین بانک ایرانی نشان بانک ، شروع یک زندگی دیجیتال طرح آرامش پست بانک ایران