در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم تعهدی به ضمانت ملل بانک پارسیان خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 519992 تاریخ : 1399/07/01-15:22:55
,5,
آب مجانی برای تهرانی ها در حال بررسی است

آب مجانی برای تهرانی ها در حال بررسی است

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران گفت: طرح برق مجانی برای مشترکان کم مصرف امری بسیار پسندیده بود که حدود یک تا دو سال مورد مطالعه و ارزیابی قرار گرفت، اما با توجه به اینکه شرایط برای بخش آب متفاوت است وزارت نیرو اکنون به ما تکلیف کرده که این مسئله را مورد ارزیابی قرار دهیم.

به گزارش بانک و صنعت، محمدرضا بختیاری امروز در نشستی خبری در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا طرح آب مجانی نیز در دستور کار قرار دارد؟ اظهار کرد: این موضوع اکنون در حال بررسی قرار دارد اما از آنجایی که 60 درصد مشترکان در تهران زیر الگو مصرف می کنند اجرای این طرح با مسئله برق کمی متفاوت است لذا باید تمام جوانب آن بررسی شود.

وی هزینه تمام شده تأمین و توزیع هر مترمکعب آب در تهران را 2500 تومان عنوان کرده و افزود: این در شرایطی است که تنها 700 تومان از مشترکان اخذ می شود و اکنون شرکت های آب و فاضلاب و آب منطقه ای جزو شرکت های زیان ده هستند.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران با بیان اینکه در تهران زیان انباشته شده بالای سه تا چهار هزار میلیارد تومان است، تصریح کرد: اکنون 60 درصد مشترکان تهرانی زیر 20 هزار تومان قبض آب پرداخت می کنند که با توجه به کیفیت آب و هزینه ای که پرداخت می شود می توان گفت که تقریبا آب مجانی در اختیار مشترکان قرار می گیرد.

بختیاری افزود: این در شرایطی است که کشور کانادا که 70 درصد آب شیرین دنیا را در اختیار دارد هزینه آب شرب آن 70 برابر ایران است. باید گفت که آب شهر تهران جزو بهترین آب های دنیا است و اگر می خواهیم میزان مصرف آب مدیریت شود باید دو مولفه فرهنگ سازی و اقتصاد را در نظر بگیریم در غیر این صورت کاهش مصرف نخواهیم داشت.

وی در پاسخ به سوال دیگر ایسنا مبنی بر برخورد با مشترکان پرمصرف گفت: قانون اجازه قطع آب را نمی دهد اما در سال های قبل در بخش هایی از شهر تهران که مصرف بی رویه وجود داشت مجوزهای خاصی را اخذ و نسبت به قطع آب چند روزه مشترکان اقدام کردیم. اما امسال این کار انجام نشد ولی فشار آب را برای این دسته از مشترکان به شدت کاهش دادیم.

به گفته مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران، در تهران 60 درصد مردم زیر خط نرمال، 20 درصد در حد نرمال و کمی بیشتر و 15 تا 20 درصد در دسته پرمصرف ها و 5 درصد در دسته بسیار پرمصرف قرار دارند.

بختیاری با بیان اینکه در فصل تابستان و در زمان پیک مصرف میزان افزایش مصرف مشترکان در شهر تهران از 25 درصد نسبت به آغاز شیوع ویروس کرونا به 7 تا 8 درصد کاهش یافت، گفت: این مسئله جای تشکر دارد چرا که مردم در زمان پیک همکاری بسیار خوبی با ما داشتند که اگر این همکاری صورت نمی گرفت با مشکلات جدی مواجه می شدیم.

وی مناطق 1، 2 و 3 تهران را جزو مناطق بسیار پرمصرف دانست و افزود: برای کاهش مصرف نیازمند فرهنگ سازی و توجه به مقوله اقتصاد هستیم چرا که اگر این دو مسئله رعایت شود، این مشترکان پرمصرف نیز وارد دسته کم مصرف ها خواهند شد.

بختیاری با بیان اینکه در ابتدای اسفندماه شاهد افزایش 25 درصدی مصرف آب در تهران به دلیل شیوع بیماری کرونا بوده ایم، گفت: حدود 600 تا 700 هزار مترمکعب در روز در پیک امسال افزایش مصرف نسبت به سال قبل صورت گرفت که این عدد معادل مصرف شهر اصفهان است که همین مسئله تنش جدی را برای ما ایجاد کرد اما توانستیم این وضعیت را پشت سر بگذاریم.

وی با تأکید بر اینکه در شهر تهران حتی یک ساعت قطع آب نداشته ایم، گفت: تنها در غرب تهران آن هم به دلیل قطع برق و تأمین آب آن مناطق از چاه ها با قطع آب مواجه شدیم اما به جز آن هیچ کجای تهران قطعی ناشی از کمبود آب نداشتیم و حدود سه میلیون و 500 هزار مترمکعب در پیک مصرف آب شرب تهران ثبت شد که این عدد یک سوم بیشتر از دریاچه چیتگر تخمین زده می شود.

بختیاری افزود: امسال نه تنها قطع آب در تهران وجود نداشت اما آن طور که پیش بینی می شد شاهد کاهش فشار آب نیز نبودیم که این مسئله به دلیل تلاش های شبانه روزی صنعت آب برای ایجاد رفاه مشترکان بوده است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران با اشاره به ادغام شرکت های آب و فاضلاب شهری و روستایی گفت: 10 سال بود که قرار بود این دو شرکت با یکدیگر ادغام شوند. اکنون که این مسئله اتفاق افتاده شاهد اثرات بسیار مثبت آن هستیم تا جایی که در جنوب شرق تهران توانستیم سه سال اعتبار را دریافت کنیم و در استان تهران طی دو تا سه سال آینده دیگر مشکلی به نام آب وجود نخواهد داشت.

وی با اشاره به ورود فاضلاب خام برخی از روستاهای اطراف تهران به پشت سدها گفت: متأسفانه برخی از روستاها برای تحویل مقاومت دارند اما روستاهایی را که به مرحله بحران رسیده اند با کمک شورای تأمین تحویل می گیریم و برای برخی از روستاهایی که در مرحله بحران هستند نیز اقداماتی را در نظر داریم تا بتوانیم آن ها را نیز تحویل بگیریم.

بختیاری با اشاره به بررسی های صورت گرفته در فاضلاب شهر تهران برای وجود ویروس کرونا در فاضلاب گفت: در تهران کوچکترین نشانه هایی از کووید 19 نه در آب شرب و نه پساب خروجی وجود ندارد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران در خصوص اقدامات صورت گرفته برای بازسازی شبکه آب تهران نیز گفت: 40 درصد شبکه تهران بالای 55 سال قدمت دارد به گونه ای که حدود 9000 کیلومتر شبکه آب شرب و تقریبا همین میزان فاضلاب در تهران موجود است و براساس بررسی های صورت گرفته قصد داریم که امسال نیز همانند سال گذشته پروژه اصلاح و بازسازی شبکه را دو برابر بیشتر انجام دهیم.

وی در خصوص امکان نصب کنتور به صورت جداگانه برای هر واحد در تهران گفت: در برخی از مناطق که فشار آب پایین است و یا فضای کافی وجود ندارد نمی توانیم برای هر واحد یک کنتور جدا در نظر بگیریم اما با رایزنی هایی که با نظام مهندسی تهران انجام شده قرار است قبل از ساخت، هر واحد مسکونی یک کنتور جداگانه داشته باشد.

بختیاری در خصوص قرائت کنتور از راه دور در تهران نیز اظهار کرد: این مسئله در برخی روستاها در حال انجام است ولی در تهران به دلیل موارد امنیتی تا زمانی که بستر آن فراهم نشود نمی توان این کار را اجرایی کرد البته در منطقه 2 این کار آغاز شده اما برای گسترش آن نیازمند ایجاد بسترهای لازم هستیم.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران با اشاره به پیشرفت فاضلاب در استان تهران نیز گفت: میانگین کشوری پیشرفت طرح فاضلاب 48 درصد است اما در استان تهران این عدد تنها 12 درصد بود که با اقدامات صورت گرفته توانستیم در ابتدای سال این عدد را از 12 به 23 درصد افزایش دهیم و قرار شده که تا پایان سال نیز این عدد به 38 درصد برسد.

وی افزود: فاضلاب پردیس، رباط کریم و پرند نیز در ماه های آینده تکمیل خواهد شد و قصد داریم تا این عقب ماندگی را تا پایان دولت دوازدهم در شهر و روستاهای تهران جبران کنیم.

بختیاری بیان کرد: این مسئله تنها مربوط به تهران نمی شود چراکه در استان های دیگر همچون اصفهان، خراسان، خوزستان و استان هایی که جمعیت زیادی دارند شاهد چنین مشکلاتی هستیم. در استان تهران نیز در غرب و جنوب شرق شاهد جمعیت گسترده مردم هستیم که همین موضوع مشکلاتی را به وجود آورده است.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 177
نحستین ، بزرگترین شد قرعه کشی موبایلت اپلیکیشن پرداخت صاپ طرح آرامش پست بانک ایران